Středa, 19. února 2025

Obce v krasových oblastech mohou chystat projekty na účinnější čištění odpadních vod

Obce v krasových oblastech mohou chystat projekty na účinnější čištění odpadních vod

Jsou krásné, ale také velmi citlivé. Ekosystémy v krasových oblastech pomůže ochránit nová dotační výzva zaměřená na lepší nakládání s odpadními vodami. Ministr životního prostředí Petr Hladík dnes představil podmínky podpory, obce v katastrech CHKO Český kras a Moravský kras se tak mohou pustit do přípravy svých projektů. Ze zdrojů Státního fondu životního prostředí ČR je ve výzvě nachystáno celkem 200 milionů korun. Příjem žádostí se otevře 5. března 2025.

Finance jsou určeny pro obce, které leží uvnitř či v blízkosti CHKO Moravský kras a CHKO Český kras. Obce mohou prostředky využít na projektovou přípravu kanalizace, modernizace či vybudování čistírny odpadních vod. Z výzvy je možné spolufinancovat i samotnou intenzifikaci čistíren odpadních vod, čímž se zajistí účinnější ochrana těchto unikátních území.

,,Znečištění se nevyhýbá ani našim krasovým oblastem, kde jsou nejen jedinečné jeskyně, ale i podzemní mokřady. Čistota vody je pro tyto ekosystémy zásadní. Proto jsme pro obce a další vlastníky čistíren a kanalizací vyhradili 200 milionů korun, díky nimž mohou investovat do moderních řešení čištění splaškových vod," říká ministr životního prostředí Petr Hladík. ,,Na zpracování projektové dokumentace budou moci získat až 90 % způsobilých výdajů. Samotná modernizace a intenzifikace čistíren pak může být podpořena až do výše 60 %, což je zásadní pomoc pro obce s omezenými finančními možnostmi," upřesňuje ministr.

Celkově se problematika čištění odpadních vod řešená touto výzvou týká 71 katastrálních území, která spadají pod 61 obcí. Z nich polovina již má čištění odpadních vod dostatečně vyřešené a ve 20 obcích existuje částečné řešení, které je třeba doplnit. Řada obcí má například v současné době vybudovaný kanalizační systém zakončený čistírnou, avšak toto řešení není vždy zcela vyhovující a dostatečně efektivní. V některých případech se jedná o jednotnou kanalizaci, která je pro krasové oblasti nevhodná a představuje významnou zátěž pro místní vodní ekosystémy. Jinde sice existují funkční čistírny odpadních vod, ale s ohledem na růst obyvatelstva je nutné řešit jejich zkapacitnění i zlepšení účinnosti čištění. U 13 obcí chybí systém čištění odpadních vod zcela.

,,Je více než nutné řešit čistotu vod, které chráněnými krasovými územími protékají a ovlivňují systém jeskyní. O čistší odpadní vody v CHKO Moravský kras a pomoc obcím s výstavbou a intenzifikací čistíren odpadních vod se snažím dlouhodobě, proto jsem ráda, že se podařilo získat tuto podporu u Ministerstva životního prostředí," řekla senátorka Jaromíra Vítková.

Ministerstvo životního prostředí doposud na zlepšení kvality čištění odpadních vod v těchto citlivých územích vynaložilo již téměř 1,6 miliardy korun. Přesto je na mnoha místech kvalita čištění stále nedostatečná a na řadě míst není řešena vůbec. Proto je nutné v investicích do čistíren i kanalizačních systémů pokračovat.

Vodní ekosystémy čelí znečištění především dusíkatými a fosforečnými látkami, které ohrožují kvalitu povrchových i podzemních vod. Krasové oblasti jsou specifické svou vysokou propustností a složitou hydrogeologií, což znamená, že znečišťující látky se mohou velmi rychle dostat do podzemních vod, kde jsou procesy samočištění omezené. Znečištěné odpadní vody navíc často přitékají do zranitelných krasových oblastí i z obcí mimo chráněná krajinná území.

Podmínkou pro získání dotace je proto dosažení vyšší účinnosti čištění s požadavkem na odstranění fosforu a dusíku. ,,Efektivní snižování obsahu fosforu a dusíku ve vodě je zásadní pro ochranu křehkého ekosystému krasových oblastí, umožní totiž předcházet eutrofizaci vod s řadou negativních důsledků na ekosystémy," zdůrazňuje ministr Hladík.

,,Důležitou součástí podpory je i kontinuální monitoring kvality čištění - všechny podpořené čistírny mají po dobu dvou let po spuštění projektu provádět kontrolu odtoku pomocí 24hodinových vzorků čtyřikrát ročně a odesílat je na Fond jednou ročně. Důsledné sledování kvality odtoku zajistí, že investice do modernizace čistíren přinesou očekávaný efekt a zamezí dalšímu znečištění," doplňuje ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

Investice na své projekty z čerstvě vyhlášené výzvy mohou získat obce, dobrovolné svazky obcí či společenství obcí, ale i obchodní společnosti a zájmová sdružení vlastněná z více než poloviny obcemi, městy nebo jinými veřejnoprávními subjekty. Projekty je možné realizovat v katastrálních územích s přímým vlivem na vodní útvary v CHKO Český kras nebo CHKO Moravský kras. Přehled katastrálních území, na nichž budou podporované aktivity přijatelné, je zveřejněn v příloze výzvy.

Výzva č. 3/2025 z Národního programu Životní prostředí je koncipována jako jednokolová nesoutěžní. Žádosti je možné podávat od 5. března 2025 do 31. prosince 2026, projekty musí být realizovány do konce roku 2029. Detaily výzvy naleznete zde.

Zdroj:MŽP
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů