Průzkum: Lidé se obávají změny klimatu, podle třetiny je ale na opatření pozdě
Většina Čechů si stále myslí, že pokud lidé rychle nezmění návyky, čeká zemi ekologická katastrofa. V porovnání s rokem 2021 ale takto smýšlejících ubylo o šest procentních bodů na 67 procent. Celosvětově jsou o ekologické katastrofě v případě neměnnosti návyků obyvatel přesvědčeny čtyři pětiny občanů. Zhruba třetina lidí v ČR i na světě si ale myslí, že je příliš pozdě na to, aby se něco udělalo se změnou klimatu. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Ipsos, která zpracovala data od více než 50.000 respondentů z 50 zemí světa. ČTK má výsledky k dispozici.
Devětašedesát procent obyvatel ČR v průzkumu uvedlo, že už nyní dělá vše pro to, aby šetřili životní prostředí. Globální průměr je mírně vyšší, s tvrzením souhlasilo 72 procent všech dotázaných.
Současně se ale mezi Čechy zlepšil názor na globalizaci. To, že má pozitivní přínosy pro ČR, si myslí 42 procent obyvatel republiky, což je o 11 procentních bodů více než před třemi lety. Nicméně vedle Francouzů vykazují Češi nejvyšší míru skepse vůči globalizaci, uvedli autoři průzkumu. V rámci celého světa je o přínosech globalizace pro vlastní zemi přesvědčeno 64 procent dotázaných.
Podle dvou pětin Čechů a téměř tří pětin obyvatel světa má pozitivní dopad na svět umělá inteligence. Osmapadesát procent lidí v ČR si mimo jiné myslí, že jim umělá inteligence usnadní práci. Celosvětově je téhož mínění 70 procent dotázaných.
Co se týče názorů na rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem, jsou u dotázaných obdobné. Mezi Čechy považuje rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem za důležitější než úspěšnou kariéru 81 procent lidí a celosvětově 83 procent lidí.