Sobota, 4. ledna 2025

Kamenice nad Lipou změní systém svozu odpadu, lidé ho budou třídit doma

Kamenice nad Lipou změní systém svozu odpadu, lidé ho budou třídit doma

Kamenice nad Lipou na Pelhřimovsku od ledna změní systém vyvážení odpadů. Lidé je budou moci třídit doma do nádob, které dostali. Sníží se ale četnost vyvážení. Cílem je snížení objemu komunálního odpadu, jehož ukládání na skládky podraží a časem nebude možné vůbec. ČTK to řekl starosta asi čtyřtisícového města Tomáš Tesař (nezávislý). Ve městě se ročně vyprodukuje 860 tun odpadu.

"Po nějaké době plánování jsme se uchýlili ke čtrnáctidennímu svozu směsného odpadu. Separaci jsme tak už samozřejmě měli. Ale byli jsme jedno z posledních měst, které mělo svoz směsného odpadu jednou za týden. Je to hlavně kvůli tomu, abychom snížili ten směsný komunál a aby se nenavyšovaly náklady pro město," řekl Tesař.

Ročně město platí asi 2,5 milionu korun. Poplatek občanů je 900 korun za rok. Zvyšovat se zřejmě nebude ani příští rok. Musí to ale ještě projednat zastupitelstvo. "Je to samozřejmě o politickém rozhodnutí. Už teď děláme pro lidi změnu. Pro některé je to špatně, protože to vnímají tak, že by se měl odpad odvážet každý týden. Snažíme se vysvětlovat, že ta změna musí přijít. Náklady se budou zvyšovat a od roku 2030 to už takhle vůbec nebude moct fungovat," řekl Tesař.

Nový systém door-to-door, tedy od dveří ke dveřím, spočívá v přidělení odpadových nádob přímo k domům. Nádoby pro obyvatele i větší kontejnery radnice pořídila díky dotaci. Celkové náklady byly podle Tesaře přes sedm milionů korun, z toho přes dva miliony platilo město z vlastního rozpočtu.

Nádoby musejí být označené kódem a mimo dny, kdy se vyváží, nesmějí být na ulici. O termínu svozu by se měli lidé dozvědět z aplikace, kterou chce radnice v prosinci zprovoznit.

Od ledna budou lidé ve městě a sedmi místních částech třídit doma papír, plast a biologický odpad. Nádob město pořídilo přes 800. Vydávat je lidem začalo 18. listopadu. Zájemci si je rozebrali do deseti dní. "Zájem byl enormní. To předurčuje to, že se třídit bude," řekl Tesař. Jak výrazně by ale podíl směsného odpadu mohl klesnout, zatím nelze odhadnout. Pokud budou mít i další rodiny o nádoby na tříděný odpad zájem, bude radnice jejich pořízení řešit na přelomu roku.

Se systémem door-to-door už mají na Pelhřimovsku zkušenosti členové Dobrovolného svazku obcí Sompo. Zavedený je tři roky. Podle předsedy spolku a černovického starosty Jana Brožka tvořil v roce 2020 směsný odpad 85 procent odpadů, loni to bylo 69 procent. "Víme, že nám to funguje dobře, ale chceme systém ještě rozšířit a nakoupit další nádoby. Spoustu obcí má požádáno o kompostéry, protože bioodpad, který se objevuje v komunálním odpadu, je jeden z největších problémů," řekl ČTK Brožek. Ve svazku je 117 obcí, ve kterých žije přes 54.000 obyvatel.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů