Středa, 18. prosince 2024

Česko se dočká další biometanové stanice - špičkové technologie agriKomp směřují do Krakořic

Česko se dočká další biometanové stanice - špičkové technologie agriKomp směřují do Krakořic

V Krakořicích u Šternberka roste další biometanová stanice, která bude v příštím roce připojena do sítě největšího tuzemského dodavatele zemního plynu GasNet. Jedná se o zcela unikátní projekt lídra ve svém oboru, společnosti agriKomp Bohemia, neboť základem realizace ,,na zelené louce" je též výstavba nové zemědělské bioplynové stanice. V době útlumu, kdy v České republice nové bioplynové instalace téměř nevznikají, tak otevírá projekt Krakořice další kapitolu na cestě k udržitelnosti v sektoru zemědělských výroben plynu.

Nová zemědělská biometanová stanice bude zpracovávat odpad především z živočišné výroby. Předznamenává tak důležitý trend v modernizaci energetiky i zemědělství - přechod na nízkoemisní energetické zdroje lokálního původu. Biometan je důležitou součástí Státní energetické koncepce, protože napomůže snížit závislost země na dováženém zemním plynu.


Obrázek 1 - Mapa biometanových stanic v ČR (Zdroj: CZ Biom)

Výroba biometanu v České republice byla zahájena v roce 2019, kdy bylo uvedeno do provozu první zařízení. K roku 2024 se tento počet rozrostl na deset stanic se skutečnou roční produkcí okolo 6 milionů m3. Tyto stanice měsíčně vyrobí přibližně 2 800 MWh energie, což představuje celkový potenciál kolem 17,7 milionů Nm3 biometanu ročně. Nicméně dostupnost biometanu na trhu je stále ovlivněna nízkými výkupními cenami, které neumožňují provozovatelům dlouhodobou udržitelnost, přestože Vnitrostátní plán České republiky v oblasti energetiky a klimatu z roku 2019 stanovil cíl produkovat 55,5 milionů Nm3 biometanu již v současnosti.

Výstavba nové biometanové stanice Krakořice
Práce na této stanici, která dokáže vyrobit 2 miliony Nm3 biometanu ročně, započaly zkraje tohoto roku. ,,Základní myšlenkou bylo podpořit již existující velkou živočišnou výrobu, kterou provozovatel Paseka, zemědělská a. s. disponuje.Tuto skutečnost dokladuje to, že součástí výstavby jsou i silážní žlaby o kapacitě 30 tisíc m3 biomasy a neobvykle velká vstupní jímka na kejdu, která nahrazuje stávající skladovací kapacity," uvádí Ondřej Frič, obchodní ředitel společnosti agriKomp Bohemia. Biometanová stanice má zpracovávat chlévskou mrvu, nedožerky a další odpadní produkty vlastní výroby. Toto chytré cirkulární navázání instalace na již existující provoz umožnilo vlastníkovi provést výstavbu i bez investiční dotace.
Generálním dodavatelem projektu se stala společnost agriKomp Bohemia, která v ČR uvádí do provozu evropsky osvědčenou technologii agriPure pro úpravu bioplynu na biometan. První biometanovou stanici na jižní Moravě slavnostně otevřela letos v březnu za účasti ministra životního prostředí Petra Hladíka. Pochlubit se může též novou bioplynovou stanicí v Trnově, nicméně velmi aktivní je i v rámci realizací nových bioplynových stanic v Polsku.
Proč je důležité mít biologický dozor?
agriKomp Bohemia nabízí svým zákazníkům také speciální služby biologického dozoru poskytované vlastní laboratoří. Mít biologický dozor nad bioplynovou stanicí je důležité hned z několika důvodů:
  1. Optimalizace procesu: Biologický dozor pomáhá monitorovat a optimalizovat anaerobní fermentaci, což je klíčový proces pro efektivní výrobu bioplynu. Správné řízení mikrobiálních společenstev zajišťuje maximální produkci plynu.
  2. Kvalita produktu: Kontrola biologických procesů zajišťuje, že výsledný bioplyn má požadované vlastnosti a minimální obsah nečistot, což zvyšuje jeho využitelnost.
  3. Prevence problémů: Pravidelný biologický dozor může včas odhalit potenciální problémy, jako jsou nerovnováhy v mikrobiálních populacích nebo toxicita substrátů, což může zabránit snižování výkonu bioplynové stanice.
  4. Zlepšení efektivity: Využití biologického dozoru může přispět k lepší ekonomické výkonnosti stanice tím, že se zvýší celková efektivita výroby bioplynu a sníží se provozní náklady (např. pravidelnou kontrolou kvality vstupních substrátů).

Aby bylo vše kompletní a přehledné, služba biologický dozor zahrnuje též online zákaznický portál s názvem agriStories.
,,Naší ambicí je pomáhat zemědělcům vytvářet nové šance pro vstup do moderního energetického hospodářství, v němž obnovitelné zdroje budou hrát klíčovou roli," dodává Radek Házy, jednatel společnosti agriKomp Bohemia. ,,Do budoucna bychom se chtěli více zaměřit na poskytování služeb výkonové rovnováhy a doplnění bioplynových stanic fotovoltaikou."
Bioplynové a biometanové stanice agriKomp představují významný přínos pro ochranu životního prostředí, udržitelné zemědělství a energetickou soběstačnost. Společnost agriKomp Bohemia svou kvalitou a zkušenostmi potvrzuje, že investice do těchto moderních technologií jsou cestou k ekologicky a ekonomicky udržitelnější budoucnosti.

Zuzana Pěkná
agriKomp Bohemia s. r. o.
+420 733 179 509

Úvodní obrázek - Pohled na realizaci Krakořice (říjen 2024)
O agriKomp Bohemia, s. r. o.
Společnost agriKomp Bohemia je jedním z předních lídrů ve výstavbě bioplynových stanic. Na trhu působí již od roku 2006. Zákazníkům poskytuje kompletní a špičkový servis. Portfolio služeb zahrnuje veškeré oblasti bioplynových technologií - od poradenství a projekční činnosti přes vyřizování administrativy procesu EIA až po kompletní výstavbu stanic na klíč, vč. biologického dozoru vlastní laboratoří. Nově v ČR uvádí do provozu evropsky osvědčenou technologii agriPure? pro úpravu bioplynu na biometan. Nabízí též poradenství v problematice dotací. Je členem evropské skupiny agriKomp.
TECHNICKÉ PARAMETRY BIOMETANOVÉ STANICE KRAKOŘICE
Výkony:
  • Nominální výkon kogenerační jednotky 250 kWel.
  • Čisticí jednotka agriPure V2 500 (500 Nm3/h bioplynu) s produkcí 2 miliony Nm3 biometanu ročně
  • Jednotka vtláčení biometanu do VTL distribuční sítě GasNet vzdálené 1,097 km
Vstupní suroviny:
  • Hovězí kejda a hnůj
  • Odpady krmení dobytku
  • Silážní skrývky
  • Cukrovarnické řízky
  • Další odpadní suroviny ze zemědělských činností
Video z výstavby BMS Krakořice najdete na našem YouTube kanálu - https://youtu.be/EV6qumWXNV4.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů