Úterý, 28. ledna 2025

Česko zvýšilo výrobu biometanu, na evropský průměr ale zatím nestačí

Česko zvýšilo výrobu biometanu, na evropský průměr ale zatím nestačí

Podle statistické zprávy Evropské bioplynové asociace (EBA) dosáhla produkce biometanu v Evropě v roce 2023 rekordních 4,9 miliardy m3, což představuje meziroční nárůst o 21 %. Produkce nejvíc stoupla v Itálii, Francii, Dánsku, Spojeném království a také Nizozemsku. V České republice výroba biometanu oproti předchozímu roku rapidně vzrostla z 12 GWh na 103 GWh, za většinou evropských zemí v produkci biometanu však stále zaostává.

Produkce plynu z obnovitelných zdrojů se v Evropě v posledních letech stala důležitou součástí strategie pro dosažení klimatické neutrality a snížení energetické závislosti. Zatímco v roce 2022 výroba biometanu jako lokální alternativy zemního plynu v Evropě dosahovala 44 TWh, za rok 2023 vzrostla o 21 % na 52 TWh. K největšímu nárustu produkce přitom došlo v roce 2023 v Itálii (+ 3,392 GWh), Francii (+ 2 164 GWh), Dánsku (+ 926 GWh), Spojeném království (+ 634 GWh) a Nizozemsku (+ 511 GWh). Výrobní kapacita v Evropě díky tomu dosáhla 6,4 miliardy m3 ročně a v návaznosti na cíl REPowerEU vyrábět 35 miliard m3 biometanu do roku 2030 budou do odvětví biometanu v příštích letech směřovat soukromé investice nejméně ve výši 27 miliard eur.
K výraznému navýšení došlo také v České republice, kde k dlouho jediné výrobně biometanu EFG Rapotín BPS přibylo devět nových zařízení. Díky tomu lokální výroba biometanu v roce 2023 oproti předchozímu roku posílila z 12 GWh na 103 GWh. ,,Rozvoj biometanu posouvá českou energetiku směrem k většímu využívání obnovitelných zdrojů energie, ke zvýšení energetické bezpečnosti a soběstačnosti. V rámci EFG jsme loni zahájili jeho výrobu v bioplynové stanici ve Vyškově a na více než dvojnásobek jsme rozšířili kapacitu produkce biometanu v odpadové bioplynové stanici v Rapotíně. Letos budeme pokračovat v rozšiřování portfolia našich BPS a investicích do nových zařízení s celkovou kapacitou výroby biometanu až na úrovni 100 GWh," uvádí Barbora Formánková, tisková mluvčí společnosti Energy financial group.
Rozvoj biometanu v Česku dlouho stagnoval i kvůli nižší míře investic do jeho výroby, což souvisí s nedostatečně funkčním systémem dotační podpory. Evropská komise teprve na podzim 2023 schválila tuzemský program zaměřený na pokrytí provozních nákladů spojených s výrobou biometanu, a to do konce roku 2025 v hodnotě 60 miliard korun. Přesná podoba podpory biometanových stanic od roku 2026 je nyní předmětem diskusí v rámci novely energetického zákona lex OZE III. Podle návrhů Ministerstva průmyslu a obchodu ČR by již neměla mít formu tzv. zeleného, ale aukčního bonusu.
Na podporu plynu z OZE v rámci České republiky se zaměřuje také Ministerstvo životního prostředí, které koncem roku představilo Akční plán podpory rozvoje využití biometanu. Ten navazuje na Vnitrostátní plán ČR v oblasti energetiky a klimatu, schválený Vládou ČR 18. prosince 2024. Reflektuje potřebu naplnit klimatické a energetické cíle České republiky v souladu s evropskými strategiemi, jako je balíček Fit for 55, plán REPowerEU a závazek dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050. Rozvoj výroby a využití biometanu v Česku má tak potenciál přispět ke snížení emisí skleníkových plynů a závislosti na dovozu zemního plynu, zlepšení využití biologicky rozložitelných odpadů i tvorbě nových příležitostí pro regionální ekonomiku a zaměstnanost.
Tabulka 3.1.: Výše investic do odvětví biometanu v příštích letech. Zdroj: EBA Statistical Report 2024.
Graf 2.3: Česko patří mezi top 15 největších producentů bioplynu v Evropě, ve výrobě biometanu ale zaostává. Zdroj: EBA Statistical Report 2024.
Graf 2.4: Výroba biometanu a bioplynu v evropských zemích v roce 2023. Zdroj: EBA Statistical Report 2024.
O skupině EFG:
Investiční skupina Energy financial group a. s. (EFG) prostřednictvím svých dceřiných společností buduje a provozuje od roku 2016 projekty zaměřené na produkci energií z obnovitelných zdrojů. Je českým lídrem v segmentu energetického zpracování biologicky rozložitelných odpadů a úpravy bioplynu na biometan, který je využitelný v běžné plynárenské soustavě i jako pokročilé palivo BioCNG. Její odpadová biometanová stanice EFG Rapotín BPS u Šumperka je jedním z prvních zařízení svého druhu v České republice. Energy financial group dále vlastní a provozuje biometanovou stanici EFG Vyškov BPS vybavenou nejmodernější technologií a elektrárnu MOSTEK energo. K jejím dalším projektům se řadí EFG Green energy zajišťující přímý prodej ,,zelené" energie koncovým zákazníkům a ,,Třídím gastro" umožňující městům a obcím separaci gastroodpadu z domácností a jeho následné energetické zpracování v ekologických provozech EFG. Společnost v rámci vzdělávacího projektu EFG Educa pořádá pro školy interaktivní semináře zaměřené na třídění odpadů a ochranu životního prostředí. V roce 2025 chystá EFG spuštění provozu bioplynové stanice ve Vysokém Mýtě.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů