Ekologové se obávají o osud druhé největší žáby na světě žijící v Chile
Ekologové a ochránci přírody v Chile se obávají o osud zavalitky helmové, žáby, která je považována za druhou největší na světě. Přežití tohoto druhu, který Mezinárodní svaz ochrany přírody označuje za ohrožený, narušuje znečištění, lidské aktivity a změna klimatu, uvádí agentura Reuters.
Žáby druhu s latinským názvem Calyptocephalella gayi dorůstají až 30 centimetrů délky a jednoho kilogramu váhy. Obývají poměrně rozsáhlé pásmo od oblasti Coquimbo na severu Chile až po ostrov Chiloe na jihu této latinskoamerické země. Podle odhadů se však stavy zavalitek od 90. let minulého století snížily o 30 procent.
"Je smutné, že druh, který dokázal žít vedle dinosaurů, dokázal přežít masové vyhynutí, je nyní ohrožen lidmi," uvedla ekoložka Melissa Cancinová, která je zakladatelka iniciativy Proyecto Anfibia. Poukázala na to, že druh této žáby se v uplynulých několika milionu letech jen málo změnil. Některé fosilie podobné současné zavalitce helmové jsou datovány do období, kdy na Zemi žili dinosauři, tedy před nejméně 65 miliony lety.
Přežití těchto obojživelníků podle ekologa Matiase Faundeze ohrožuje především ničení přirozeného prostředí a znečištění vod. K snižování stavů přispívají i změny klimatu a vysychání některých toků a vodních ploch.