Sobota, 11. ledna 2025

Nepál pozastavil provoz vrtulníků v okolí Mount Everestu

Nepál pozastavil provoz vrtulníků v okolí Mount Everestu

Nepálské aerolinky pozastavily provoz vrtulníků v oblasti Khumbu, kde se nachází hora Mount Everest, napsala dnes agentura AFP. Rozhodly se tak po protestech místních lidí, kteří se obávají dopadu, jaký mají vrtulníky na životní prostředí a na zaměstnanost v regionu. Kvůli letecké dopravě totiž přicházejí o práci i místní průvodci, protože turisté se stále častěji nechají k nejvyšší hoře na Zemi dopravit helikoptérou.

V prosinci vydal Národní park Sagarmatha (nepálský název Everestu) zákaz komerčních letů vrtulníků, který platí od ledna. "Toto je geologicky velmi citlivá oblast a nárůst helikoptér narušuje zdejší prostředí," řekla ochránkyně přírody Sušma Ránaová. Právě to vyvolalo spor s Nepálskou asociací leteckých operátorů (AOAN).

"Pozastavili jsme všechny lety do oblasti Khumbu do té doby, než vláda nezajistí bezpečnost pilotům vrtulníků a samostatné místo pro nouzové přistání," uvedla AOAN. Tamní obyvatelé vytvořili na místech přistání zátarasy z vlajek a vyhrožují, že zasáhnou proti pilotům, kteří tam přistanou, uvedla dále asociace.

V odlehlé oblasti Khumbu představují vrtulníky prakticky jediné spojení s okolním světem. V poslední době je však využívají horolezci a turisté, aby se dostali přes obtížný terén v Národním parku Sagarmatha. Těm, kteří si mohou dovolit zaplatit 1000 dolarů (24.000 Kč), se tak zkrátí cesta do základního tábora pod Everestem o dva týdny na jediný den. Jenže tím připravují místní obyvatele o klíčový zdroj zaměstnání - průvodcovství. Právě průvodci se vydávají na strastiplnou cestu společně s turisty a během cesty jim pomáhají.

Na vrchol Mount Everestu se ročně vydá přes 50.000 turistů. Většina z nich do oblasti přiletí letadlem nebo helikoptérou. V zimním období se uskuteční přibližně 15 letů vrtulníkem denně a v hlavní turistické sezoně se toto číslo může zvětšit až na 60 letů za den, uvádí AOAN.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů