V Kazachstánu byl spatřen levhart perský, jehož výskyt tam dříve nebyl potvrzen
V Kazachstánu byl spatřen vzácný levhart perský, jehož výskyt v této středoasijské zemi dříve nebyl potvrzen. Zachytila ho kamera v přírodní rezervaci Ustjurt. Podle odhadů žije na světě už jen asi tisícovka těchto kočkovitých šelem, uvedla agentura AFP.
Šelma, známá také jako levhart zakavkazský nebo anatolský, žije na Kavkaze, v Turecku, Íránu, Iráku a některých středoasijských státech. Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) ho řadí mezi "ohrožené" druhy, což znamená, že existuje velké nebezpečí, že v blízké budoucnosti vyhyne.
Levhart byl díky kameře od října do konce loňského prosince čtyřikrát spatřen v pouštní přírodní rezervaci na Ustjurtské plošině v západním Kazachstánu, uvedl výbor pro lesnictví a divokou zvěř kazachstánského ministerstva životního prostředí.
Přírodní rezervace Ustjurt zveřejnila na sociálních sítích video, na kterém je vidět, jak levhart vchází do pouštní jeskyně. Spatření vzácného zvířete označila za "povzbudivé".
"Návrat levharta (...) je symbolem obnovy ekosystému Ustjurtu a výsledkem našeho společného úsilí," uvedla rezervace. "Tento úspěch nás motivuje k další práci na studiu a ochraně tohoto vzácného predátora," dodala.
Podle IUCN zbývá na světě 750 až 1044 levhartů perských, z nichž až pět se může nacházet v Kazachstánu. V 21. století bylo toto plaché zvíře spatřeno jen asi desetkrát. Jeho populace již několik let klesá v důsledku pytláctví, ničení přirozeného prostředí a nedostatku potravy.
Kazachstánské úřady se snaží chránit ohrožené druhy ve volné přírodě země, mezi něž patří levhart sněžný, národní symbol Kazachstánu, a také antilopa sajga, kůň Převalského či tygr sibiřský. Podle OSN se počet levhartů sněžných v Kazachstánu za poslední tři desetiletí zdvojnásobil - z 80 až 100 v roce 1995 na 152 až 189 v roce 2023.