Pondělí, 27. ledna 2025

Turisté mohou v chráněných Jizerskohorských bučinách využít mobilního průvodce

Turisté mohou v chráněných Jizerskohorských bučinách využít mobilního průvodce

Mobilního průvodce mohou od začátku roku využívat turisté v Jizerskohorských bučinách, které patří na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Provází je po Staré poutní cestě z Oldřichova v Hájích do Hejnic na Liberecku ve Frýdlantském výběžku. Průvodce připravili i namluvili místní lidé a je součástí bezplatné aplikace TourStories. V tiskové zprávě o tom informovala Jitka Doubnerová z MAS Frýdlantsko, které se na vytvoření průvodce podílelo.

Podle Doubnerové mobilní průvodce přibližuje poutní cestu i Jizerskohorské bučiny způsobem, který zaujme i ty, kdo o místní přírodě a historii něco vědí. "Nečekejte výčet zajímavostí, památek nebo událostí. Buďte připraveni zastavit se, poslouchat, rozhlédnout se a zamyslet se nad krajinou i osudy lidí, kteří tu žili a procházeli před námi," dodala Doubnerová.

Jizerskohorské bučiny zabírají plochu zhruba 27 kilometrů čtverečních na severním úbočí Jizerských hor od Oldřichova v Hájích přes Hejnice po Lázně Libverda. Území je pozoruhodné smíšenými a bukovými lesy na strmých svazích s unikátní geomorfologií. Lokalitou světového dědictví se staly dvě jádrové části této národní přírodní rezervace, a to Poledník a Štolpichy, kde je od roku 1960 přirozený vývoj.

Po Staré poutní cestě v minulosti po staletí putovali lidé za hejnickou Mater formosa - zázračnou sličnou Madonou. Cesta spojovala dva světy - české vnitrozemí a Frýdlantsko. "Oldřichov v Hájích byla důležitá zastávka poutníků, kteří měli před sebou horské sedlo a z bezpečí obydleného kraje vstupovali do hlubokého lesa," uvedla Doubnerová. Dnes je to především oblíbená turistická cesta, která vede ze zastávky vlaku v Oldřichově v Hájích nebo z parkoviště v Oldřichovském sedle po modře značené turistické značce do Hejnic. Jde se lesem, kolem skal a několika pomníčků.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů