Moderní technologie od českých vědců pomáhají zemědělcům zvládnout výzvy 21. století
Plastické stelivo, agrovoltaika, dojicí a plecí roboti, strojové vidění i AI
umožňující omezit pesticidy. Výsledky výzkumu a vývoje moderních zemědělských a
přidružených technologií se výzkumníkům z odboru zemědělské techniky, který je
součástí CARC (Národního centra zemědělského a potravinářského výzkumu, v. v.
i.) daří úspěšně převádět do praxe. Nezastupitelnou roli hrají také v
expertizách reálného stavu a vývoje zemědělské praxe.
Plastické stelivo, agrovoltaika, dojicí a plecí roboti, strojové vidění i AI umožňující omezit pesticidy. Výsledky výzkumu a vývoje moderních zemědělských a přidružených technologií se výzkumníkům z odboru zemědělské techniky, který je součástí CARC (Národního centra zemědělského a potravinářského výzkumu, v. v. i.) daří úspěšně převádět do praxe. Nezastupitelnou roli hrají také v expertizách reálného stavu a vývoje zemědělské praxe.
CARC vznikl 1. ledna letošního roku spojením Výzkumného ústavu rostlinné výroby (VÚRV), Výzkumného ústavu potravinářského Praha (VÚPP) a Výzkumného ústavu zemědělské techniky (VÚZT). A právě ten se přeměnil na odbor zemědělské techniky.
,,Moderní technologie usnadňují práci, chrání životní prostředí a zvyšují kvalitu produkce. Neexistovaly by ale bez úspěšného výzkumu, který se musí začleňovat do praxe. Jsem rád, že našim výzkumným ústavům se to daří. Jsou to právě zemědělské výzkumné instituce a jejich zaměstnanci, kteří pomáhají posouvat zemědělství dopředu," řekl ministr zemědělství Marek Výborný.
VÚZT vznikl v roce 1951. V nové formě v rámci CARC se zaměřuje na problematiku zemědělské výroby, navázané energetiky a ochrany životního prostředí. Řada výsledků a poznatků jeho výzkumných týmů našla a nachází uplatnění na trhu.
,,V oblasti rostlinné výroby se jedná například o protierozní technologie pro širokořádkové plodiny nebo zařízení pro kapkovou závlahu. V živočišné výrobě se ústav podílel třeba na zavedení velmi úspěšné technologie plastického steliva pod skot na bázi hygienizovaného separátu z tuhého podílu kejdy. V odvětví energetiky je ústav vlastníkem řady vynálezů v oblasti obnovitelných zdrojů energie, jako je využití bioplynu pro pohon traktorů, výroba biopaliv ze zbytkových surovin nebo vývoj a ověřování moderních kapalných biopaliv," představil některé z významných úspěchů Jiří Souček, vedoucí Odboru zemědělské techniky CARC.
Zajímavým projektem, na kterém se nyní výzkumníci spolu s Českou zemědělskou univerzitou v Praze a Výzkumným a šlechtitelským ústavem ovocnářským v Holovousích podílejí, je například ověření možnosti pěstování ovocných dřevin se současným využitím půdy i pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů, tzv. agrovoltaiky. Ve Školkách Litomyšl vědci zkoumají postupy pěstování ovoce, například malin, pod horizontálně umístěnými fotovoltaickými panely, které částečně propouštějí sluneční záření. Panely, vedle výroby elektrické energie, chrání rostliny před extrémním sluncem, kroupami apod. Investor, Školky Litomyšl, plánuje výstavbu agrovoltaické elektrárny na ploše 7 ha pro pěstování nejen ovoce, ale i okrasných rostlin a dřevin.
Současné priority výzkumu vycházejí z reálného stavu zemědělství, které klade stále větší důraz na udržitelnost, omezení chemických přípravků a potýká se s neustálým odlivem pracovní síly. Odpovědí na tyto výzvy je právě zavádění inteligentních technologií. Aktivity výzkumných týmů jsou tak nyní zacíleny i na robotizaci a automatizaci zemědělství. ,,Náš ústav se výzkumně podílel na zavádění dojicích robotů a posuzování jejich vlivu na zvířata a lidskou obsluhu. V oblasti rostlinné výroby jsme spolupracovali na vývoji plecích strojů, které s využitím robotických prvků na bázi strojového vidění a umělé inteligence umožňují nahradit nebo výrazně omezit používání pesticidů pro likvidaci plevelů," připomněl Jiří Souček. ,,Za robotickou plečku určenou pro kultivaci plodin v řádku jsme získali spolu s výrobcem prestižní cenu Grand Prix na veletrhu Techagro. Plečka rovněž získala ocenění pro nejlepší startupy na veletrhu Agritechnica v Hannoveru," dodal.
Sdílet článek na sociálních sítích