Do projektu mapování českých řek se mohou zájemci zapojit pomocí aplikace
Pomoct plánovat péči o vodní toky a jejich okolí mohou data z projektu mapování řek a potoků s názvem Pasportizace. Zapojit se do něj může i veřejnost prostřednictvím nové mobilní aplikace HydroMAP. V tiskové zprávě o tom dnes informovala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK), která mapování vede. Aplikaci spustí 31. ledna při příležitosti Světového dne mokřadů.
Projekt je podle Kateřiny Kujanové z AOPK jedinečný svým rozsahem. "Získáme ucelený přehled o stavu našich potoků a řek. Už teď máme zmapováno 10.729 kilometrů, na konci projektu to bude 26.000 kilometrů, tedy asi čtvrtina všech vodních toků v Česku," uvedla.
Experti díky mapování evidují výpusti, umělé překážky, koryta upravená vodním dílem i další problematické prvky, sdělila agentura ochrany přírody. K dnešnímu dni identifikovali 8287 výpustí, které mohou být zdrojem znečištění, a téměř 27.000 překážek, které brání migraci vodních živočichů, informovala.
Kromě technických zásahů projekt sleduje i přirozené jevy, jako jsou bobří hráze. Těch zatím zaznamenal téměř 700. "Bobr evropský pomáhá zdarma zadržovat vodu v krajině," poznamenala Kujanová.
Do mapování se mohou zapojit i dobrovolníci, když si stáhnou aplikaci HydroMAP. V ní mohou zaznamenat některý ze sedmi sledovaných problémů a odeslat data do databáze. Podle AOPK je možné v aplikaci také upozornit na úseky, které by si zasloužily zvláštní ochranu.
Projekt souvisí s dlouhodobým úsilím vrátit vodu do české krajiny, sdělil Pavel Pešout z AOPK. "V minulosti se kvůli napřimování vodních toků zkrátila délka říční sítě o 30 procent. Dnes se snažíme obnovovat původní koryta a zpomalovat odtok vody," uvedl. Jako příklad úspěšných revitalizací zmínil evropsky významnou lokalitu Kochánovické rybníky nebo přírodní rezervaci Maršálka na Vysočině.
Ředitel AOPK František Pelc zdůraznil, že péče o vodní toky je důležitá pro celkovou ochranu přírody. "Díky projektu Pasportizace vodních toků získáme databázi problematických míst, která nám pomůže pracovat efektivněji a vrátit do krajiny nejen vodu, ale i život," uvedl.
Světový den mokřadů připadá na 2. února a připomíná význam bažin, rašelinišť, lužních lesů či říčních niv. Česká republika je signatářem Ramsarské úmluvy o ochraně mokřadů a na seznam mezinárodně významných lokalit zapsala 14 míst, mezi nimi například Třeboňské rybníky nebo Krkonošská rašeliniště.