Neděle, 2. února 2025

Mrtvé moře dále vysychá, zachránit by ho mohla mezinárodní spolupráce, píše AFP

Mrtvé moře dále vysychá, zachránit by ho mohla mezinárodní spolupráce, píše AFP

Mrtvé moře kvůli změnám klimatu i značnému odběru vody z přítoků dále vysychá. Slané jezero, jehož břehy se dotýkají Izraele, palestinských území a Jordánska, by mohla zachránit silnější mezinárodní spolupráce, která je však v současné době značně komplikovaná. Napsala to agentura AFP. Úpadek jezera, které by mohlo zaniknout do roku 2050, představuje i těžkou ránu pro tamní cestovní ruch.

Postupné vysychání Mrtvého moře zhoršuje nárůst průměrných teplot, které v oblasti v letních měsících mohou dosahovat až 50 stupňů, i nadměrné odklony a odběry vody v přítocích do jezera, mezi kterými je nejdůležitější řeka Jordán. Podle údajů z roku 2018 se roční přítok vody do jezera snížil z 1,2 miliardy metrů krychlových běžných v 50. letech minulého století na zhruba šestinu.

"Důsledky odklonu vody jsou viditelné všude kolem nás," říká na izraelském pobřeží Mrtvého moře hydrolog Nadav Tal z ekologické organizace EcoPeace. Ukazuje při tom na vlnolam, který býval ponořený ve vodě, a nyní se nachází na souši.

"Mezinárodní spolupráce je klíčová pro záchranu Mrtvého moře," tvrdí Tal. S tím souhlasí i Ohad Karny z izraelského ministerstva pro ochranu životního prostředí. Izraelské úřady připravují plány na zlepšení situace Mrtvého moře, které počítají s přívodem další vody skrze nově vybudovaný kanál a zařízení na odsolování vody. Karny však toto řešení nepovažuje za logické, jelikož by do Mrtvého moře přivádělo vodu, která je zapotřebí jinde. Navíc je nákladné z ekonomického hlediska.

"Nemůžeme jednat sami," říká Karny s tím, že je nutné o záležitosti jednat i s Jordánskem. Spolupráci mezi Izraelem, Palestinci a Jordánskem však výrazně ztěžují konflikty včetně války v Pásmu Gazy.

Neúspěšnou snahou o záchranu Mrtvého moře byla dohoda mezi Izraelem, Palestinci a Jordánskem z roku 2013. Ta mimo jiné počítala s vybudováním potrubí, které by přivádělo do oblasti vody z Rudého moře. Podle tisku přípravu na realizaci infrastruktury Jordánsko zastavilo v roce 2021, aniž by byl vystavěn jediný metr potrubí.

Úpadek Mrtvého moře má i výrazný dopad na místní cestovní ruch. "Dnes tu není ani jedna pláž, kam je možné jít v naprostém bezpečí," popisuje stav na izraelském břehu jezera hydrolog Tal. Symbolem tohoto stavu jsou pláže u kibucu Ejn Gedi, které byly v minulosti mezi turisty značně populární. Už pět let jsou zavřené kvůli výraznému úbytku hladiny jezera a nebezpečným propadům půdy na plážích.

Hladina Mrtvého moře klesá o zhruba jeden metr za rok. Podle některých odhadů by jezero jako soustavná vodní plocha mohlo zaniknout do roku 2050. Mrtvé moře leží 420 metrů pod hladinou světových oceánů a je nejníže položeným odkrytým místem na zemském povrchu. Vody jezera se vyznačují mimo jiné velmi vysokým obsahem soli.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů