O 23 % více než o rok dříve: Uživatelé filtračních stanic Lokni si v roce 2024 načepovali přes 2 miliony litrů vody, aplikaci používá již 125 tisíc lidí
Český startup Lokni, který provozuje vlastní síť filtračních stanic a zařízení,
rozšířil v minulém roce svou uživatelskou základnu o 45 tisíc na celkových 125
tisíc lidí. Ti si během roku 2024 načepovali do vlastních lahví více než 2
miliony litrů filtrované vody. Ke stávajícím 12 filtračním stanicím na českých
nádražích přibyla ještě jedna na Masarykově nádraží a následně i na pražském
autobusovém nádraží Florenc. Úspěšně se Lokni rozšiřovalo i na vysokých školách,
kde nyní mohou studenti i zaměstnanci využívat celkem 79 filtračních stanic na
vodu napříč celou ČR. Po úspěchu na vysokých školách má Lokni v roce 2025 v
plánu dále rozšiřovat své filtrační stanice i na středních a základních školách.
Český startup Lokni, který provozuje vlastní síť filtračních stanic a zařízení, rozšířil v minulém roce svou uživatelskou základnu o 45 tisíc na celkových 125 tisíc lidí. Ti si během roku 2024 načepovali do vlastních lahví více než 2 miliony litrů filtrované vody. Ke stávajícím 12 filtračním stanicím na českých nádražích přibyla ještě jedna na Masarykově nádraží a následně i na pražském autobusovém nádraží Florenc. Úspěšně se Lokni rozšiřovalo i na vysokých školách, kde nyní mohou studenti i zaměstnanci využívat celkem 79 filtračních stanic na vodu napříč celou ČR. Po úspěchu na vysokých školách má Lokni v roce 2025 v plánu dále rozšiřovat své filtrační stanice i na středních a základních školách.
Celkově si uživatelé Lokni za rok 2024 načepovali do vlastních lahví 2,046 milionu litrů vody a ušetřili tak 103 tun plastového odpadu odpovídajícího 4,12 milionu půllitrových PET lahví. Z toto vychází také 237 tisíc ušetřených kilogramů CO2, který by vznikl výrobou a dopravou těchto PET lahví. Kromě ušetřeného plastového odpadu přináší Lokni především kvalitní a zdravé řešení pitného režimu. Voda z filtračních stanic je chlazená, čerstvá a zbavená chloru, nežádoucích chutí, pachů a veškerých nečistot větších než 0,2 mikronu. UVC LED světlo vodu zbavuje mikroorganismů. Očištěná je voda také od nejběžnějších pesticidů a zbytků léků. Nejdůležitější minerály, jako jsou hořčík a vápník, ve vodě po filtraci zůstávají.
Vodu z filtračních stanic lze čepovat díky volně dostupné mobilní aplikaci, kterou si za loňský rok stáhlo 45 tisíc lidí a uživatelská základna tak nyní dosáhla 125 tisíc lidí. Aplikace prošla koncem roku 2024 úpravami, je nyní ještě jednodušší a nabízí podrobnou navigaci ke stanicím a pravidelně se objevuje mezi nejstahovanějšími mobilními aplikacemi v kategorii Jídlo a pití. Studenti si s aplikací Lokni mohou denně načepovat bezplatně až 3 litry neperlivé vody do vlastní lahve, veřejnost pak 0,5 litru. Za malý poplatek lze načepovat větší množství nebo perlivou vodu.
,,Naši největší uživatelskou základnu stále tvoří vysokoškoláci, ale čím dál více se nám daří zahrnout i širší veřejnost. Cílem je dostat čerstvou filtrovanou vodu k co nejvíce lidem a zamezit vzniku zbytečného plastového odpadu. Věřím, že míst, kde lidé ve veřejném prostoru tuto službu ocení, je v Česku ještě spousta, takže máme co dělat," dodává Martin Václavík, zakladatel a CEO startupu Lokni s tím, že do dvou let má startup ambici zdvojnásobit počet svých uživatelů a rozšířit množství filtračních stanic ve veřejném prostoru. Soustředit se chce zejména na centra měst, ale i další místa s velkou koncentrací lidí.
Lokni v minulém roce obsadilo Masaryčku i první autobusové nádraží
Dvou nových filtračních stanic pro veřejnost se v loňském roce dočkala Praha. První z nich začala fungovat v lednu na pražském Masarykově nádraží, druhá na autobusovém nádraží Florenc. Z hlediska načepovaných litrů je Praha díky největšímu počtu filtračních stanic mezi českými městy na prvním místě, hned za ní je Brno, následuje Hradec Králové, Liberec, Zlín, Plzeň a Ostrava.
Přímou součástí veřejných filtračních stanic i mobilní aplikace jsou iCLV plochy. Platforma Lokni tak nabízí lokálním inzerentům unikátní interaktivní digitální reklamní prostor s jasným zacílením, možností interaktivní komunikace s uživatelem a přesahem do oblastí jako HR či ESG. Propojení iCLV ploch s bannery v mobilní aplikaci umožňuje lepší interakci se studenty i získávání zpětné vazby například na konkrétní náborové kampaně nebo akce.
Filtrovaná voda na doma i do práce
Čistou, zdravou a filtrovanou vodu si navíc díky Lokni mohou od loňského roku lidé zajistit i v pohodlí domova. Domácí filtrace využívá obdobnou technologii jako veřejné filtrační stanice. Při vývoji systému startup spolupracoval s českými univerzitami a testy prováděl i ve Státním zdravotním ústavu. Produkty pro domácí filtraci si zákazníci mohou zakoupit na e-shopu a sami si je jednoduše nainstalovat. Další linkou, kterou startup Lokni v uplynulém roce rozvíjel, je zajištění výdejníků filtrované vody do firemního prostředí.
Sdílet článek na sociálních sítích