Šest zrádných mýtů o sdílení energie, E.ON reaguje bezplatnou podporou sdílení
Již několik měsíců funguje v ČR sdílení vyrobené elektrické energie v rámci komunitní energetiky. A jak to v podobných případech bývá, vynořila se kolem ní i řada různých mýtů a polopravd. Na tuto situaci reaguje společnost E.ON, která pro tento účel nabízí bezplatné poradenství. Veřejnost o tom byla informována v březnu 2025.
Komunitní energetika
Podstatou komunitní energetiky je sdílení vyrobené energie z obnovitelných zdrojů mezi odběrnými místy, která budou členy energetického společenství, aniž by bylo nutné posílat přebytky vyrobené energie zpět do sítě. S ohledem na nestálost obnovitelných zdrojů se komunitní energetika zpravidla neobejde bez zásobníků energie. Energetické společenství tedy elektřinu vyrábí, spotřebovává a sdílí, aniž by přitom vytvářelo zisk.
Fyzické toky elektrické energie se ovšem i v případě energetického společenství realizují prostřednictvím veřejné distribuční sítě. Její kapacita pak představuje pro energetická společenství omezující prvek.
Zapojit se do komunitní energetiky mohou zájemci z řad domácností, samospráv a firem, a to buď v jednodušším režimu aktivního zákazníka, který umožní sdílení elektřiny mezi až jedenácti předávacími místy napříč územím České republiky, nebo v rámci energetického společenství, které to umožní až tisícovce předávacích míst na souvislém území správních obvodů nejvýše tří obcí s rozšířenou působností nebo na území hlavního města Prahy.
Během uplynulých sedmi měsíců lidé zapojení do sdílení podle údajů Elektroenergetického datového centra nasdíleli dohromady 3 151,87 MWh elektrické energie. Průměrná česká domácnost spotřebuje za rok zhruba 3 MWh elektrické energie, pro představu tedy tento objem sdílené energie představuje celoroční průměrnou spotřebu zhruba tisícovky domácností.
Průzkum ke sdílení energie
Průzkum společnosti E.ON realizovaný agenturou Talk Group na vzorku tisícovky respondentů mapoval, zda už lidé slyšeli o sdílení elektrické energie, jaká by byla jejich motivace ke sdílení a mimo jiné se soustředil i na to, aby zjistil, jak veřejnost uvažuje o zaběhlých narativech. Tento průzkum ukázal, že pojem sdílení elektřiny sice zná více než 60 % dotázaných, ale zároveň 36,5 % z nich žije v domnění, že elektrickou energii, kterou vyrobí, mohou využít kdykoliv později v jiném místě.
Které mýty konkrétně E.ON zkoumal a jaká je realita?
Mýtus 1: Co si vyrobím, spotřebuji kdykoli (věří 36,5 % lidí)
Jednou z častých mylných představ je, že energii vyrobenou doma si lze odložit na později a spotřebovat ji například o víkendu na chalupě. Realita je však jiná: Elektřina musí být spotřebována ve stejném 15minutovém okně, ve kterém byla vyrobena. Odložení spotřeby není možné.
Mýtus 2: Sdílení znamená elektřinu zdarma (věří 25,7 % lidí)
Často se objevuje představa, že pokud se dva lidé zapojí do sdílení, mohou mezi sebou elektřinu předávat bez jakéhokoli omezení. To je pravda jen částečně. Elektřina skutečně putuje mezi členy skupiny ve stejný čas, kdy je vyrobena, ale vždy záleží na konkrétní dohodě mezi účastníky ohledně ceny nebo kompenzace. Zdarma je samozřejmě jednou z možností, ale uvažovala by o ní jen zhruba čtvrtina oslovených.
Mýtus 3: Čím více lidí, tím lepší sdílení (věří 32 % lidí)
Někteří se domnívají, že zapojení většího počtu členů do skupiny zajistí efektivnější využití elektřiny, protože se vždy najde někdo, kdo bude mít v daný moment vysokou spotřebu. Realita je ovšem taková, že energie se mezi členy dělí rovným dílem, takže při velkém počtu účastníků se na každého dostane menší podíl elektřiny. Doporučením je hledat si vhodné partnery pro sdílení, nikoli zapojovat co největší možný počet lidí.
Mýtus 4: Sdílená elektřina automaticky sníží vyúčtování (věří 31 % lidí)
Někteří lidé si myslí, že pokud někdo spotřebuje jejich sdílenou elektřinu, automaticky se jim sníží měsíční vyúčtování. Ve skutečnosti vyrobená elektřina, která se nestihne spotřebovat, putuje do sítě jako standardní přetok a je vykoupena za cenu, kterou má výrobce ve smlouvě. Výrobce muže dostat zaplaceno i méně, než by dostal, kdyby do sdílení nevstoupil. Členové, kteří elektřinu spotřebují, však mohou dle domluvy mezi členy skupiny finančně nebo nefinančně výrobce odměnit.
Mýtus 5: Na odměně za energii, kterou ode mě někdo v rámci sdílení odebere, se můžeme společně domluvit (nevěří 86,4 % lidí)
Lidé tomu nevěří, ale je to pravda. Vždy záleží na konkrétní domluvě mezi výrobcem a osobami zapojenými do sdílení. Odběratel tak skutečně může obdržet sdílenou energii za peníze, další protislužbu, anebo i zdarma. Klidně i za vajíčka.
Mýtus 6: Sdílení je jen pro majitele fotovoltaiky (věří 22,8 % lidí)
Do sdílení energií se mohou zapojit i ti, kteří fotovoltaiku nevlastní. Odběrná místa bez fotovoltaiky budou příjemci sdílené elektřiny.
Podpora E.ON pro sdílení elektřiny
Společnost E.ON poskytuje komplexní podporu všem, kteří chtějí elektřinu sdílet. Cílem je zjednodušit vstup do sdílení elektřiny a zvýšit efektivitu využívání jejich vlastní vyrobené elektřiny. Díky této službě získají jeho zákazníci zdarma přehledné čtvrtletní zprávy, technickou podporu a pomoc s registrací do komunit.
redakce Smartcityvpraxi.cz s využitím podkladů E.ON