Potraviny nemusí zdražit kvůli obalům - poslanci mají připravenu technickou novelu
Nedávno upozornila Potravinářská komora hned v několika svých mediálních výstupech na další hrozící zdražení potravin. Tentokrát kvůli nemožnosti snížení povinné rezervy autorizované obalové společnosti Ekokom. Ta již informovala své povinné osoby, které do Ekokomu platí poplatky, že pokud se nepodaří legislativně snížit předepsanou výši povinné rezervy do konce května tohoto roku, zdraží se poplatky za obaly. Tím by se samozřejmě zdražily i potraviny a veškeré balené zboží. To se však stát vůbec nemusí. Poslanci mají již delší dobu připravenu technickou novelu, která rezervu řeší.
Potravinářská komora na zvýšení rezervy upozorňuje podle své prezidentky Dany Večeřové už dva roky. Naposledy na začátku března k tomu zaslala dopis premiérovi a resortním ministrům. ,,My už nevíme, jakým způsobem na to politiky ještě více upozornit. Je ale pozoruhodné, že právě politici chtějí levné potraviny, ale svými kroky naopak neustále zvyšují firmám náklady. Už není prostor pro nějaké další debaty. Je nutné urychleně přijmout řešení, včera bylo pozdě," řekla prezidentka Večeřová. Problém má naštěstí poměrně jednoduché a rychlé řešení. Poslanci mají v systému technickou novelu obalového zákona, na které byla shoda i mezi koalicí a opozicí, jak informovala poslankyně Berenika Peštová a jak potvrzují i dokumenty z Poslanecké sněmovny.
Novelu už diskutoval i sněmovní výbor a řešené body označil jako důležité k řešení
Už v září 2024 poslanci ve Výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny projednali obsah technické poslanecké novely obalového zákona, která výši povinné rezervy Ekokomu snižuje z 50 nově na 25 procent. Na tomto snížení se shodují jak poslanci, tak i odborníci. Jako další velmi důležité body technické novely poslanci označili nutnost vymahatelného vymezení konfliktu zájmů akcionářů Ekokomu, a to v případě, pokud by sami akcionáři vlastnili odpadovou společnost. Ekokom totiž ze zákona nesmí nakládat s odpady a stejně tak i jeho akcionáři. Byl by tím výrazně narušen trh a férová obchodní soutěž. Ne u všech je však tato podmínka v současnosti naplněna, což může být poměrně vážný problém.
To, že konflikt zájmů je nutné co nejdříve řešit, bylo sděleno jak na samotném jednání Výboru Poslanecké sněmovny, tak o tom informovala již i některá média (např. zde). Novela je v tomto bodě důležitá i pro samotný resort životního prostředí, který už obdržel konkrétní podněty na porušování zákona v oblasti konfliktu zájmů v AOS.
Novele přislíbili podporu poslanci z koalice i opozice
Je pozitivní, že poslanci, kteří resort už před časem na potřebu řešení dané věci písemně upozornili, mají ve věci také shodu, a to nezávisle na tom, zda jsou v koalici, či opozici. Problém je třeba vyřešit co nejdříve. Tato otázka je ze své podstaty odborná, jde o porušování, či neporušování zákona. A proto nemá a ani nemůže mít politický podtext. Je v zájmu každého, aby se napravilo případné stávající nerespektování zákona v oblasti konfliktu zájmů a stejně tak, aby nemusely být zdražovány potraviny, kvůli výši rezervního fondu. To potvrzuje také skutečnost, že písemnou výzvu k nutnému řešení věci podali společně koaliční poslankyně Jana Krutáková, jako předsedkyně Výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny, tak opoziční poslankyně Berenika Peštová, jako předsedkyně podvýboru pro evropskou environmentální legislativu, PSP ČR a někdejší náměstkyně ministra životního prostředí.
Volá se po větší transparentnosti a otevřenosti
Třetím bodem této technické novely obalového zákona je také již dlouho požadované rozšíření akcionářské struktury Ekokomu. To dává možnost účasti nově 20 subjektům, kdy každý bude mít maximálně 5 % podíl akcií. I toto opatření je cestou k větší transparentnosti a otevřenosti této organizace rozšířené odpovědnosti výrobců. Ekokom je v České republice zodpovědný za zajištění cílů rozšířené odpovědnosti výrobců obalů a obalových materiálů.
K potřebnému rozšíření akcionářské struktury Ekokomu sdělil svůj komentář například také Tomáš Prouza ze Svazu obchodu a cestovního ruchu: ,,Politici často řeší jen detaily a nebo neřeší ani ty, když svou nečinností zbytečně zdraží lidem potraviny. Ale když už se bavíme o Eko-komu, měli bychom začít debatou o jeho vlastnické struktuře, která naprosto neodpovídá tomu, kdo to všechno platí."
Potraviny určitě zdražit nemusí, dá se to stihnout
Tuto technickou poslaneckou novelu mohou poslanci ještě zcela reálně stihnout projednat. Novela byla totiž navržena ve zrychleném režimu, protože pokud se má stihnout snížení rezervního fondu, tak je to třeba udělat nejpozději do půlky roku, což ve zrychleném režimu jde. Jak sděluje nadpis článku, tentokrát potraviny určitě kvůli obalům zdražit nemusí. Poslanci se již dříve průřezově mezi koalicí a opozicí domluvili na možném technickém řešení, které by lidem nezdražení potravin zajistilo. Odstranění pravděpodobného konfliktu zájmů, tedy návrat k respektování platného práva, je pak další důležitou částí, které poslanci těžko mohou říci ne, a to ať už jsou z koalice, či opozice.
Zdroj: Česká asociace odpadového hospodářství s využitím informací z Poslanecké sněmovny, iDnes a serveru Praha In