Sobota, 23. listopadu 2024

Začínají další stavby kvůli čištění odpadů tekoucích do Dyje

Začínají další stavby kvůli čištění odpadů tekoucích do Dyje

Na Vysočině a v části Jihomoravského kraje začínají další stavby, které pomohou zlepšit čištění odpadní vody vtékající do řeky Dyje. Dohromady budou stát přes tři čtvrtě miliardy korun, větší část zaplatí evropské fondy. Stavbaři už začali pracovat na Blanensku a na Jihlavsku. V březnu by měly být zahájeny práce na budování a modernizaci čistíren odpadních vod a kanalizací na Třebíčsku a Žďársku, sdělil ČTK prokurista Svazu vodovodů a kanalizací měst a obcí Josef Gut.

Projekt navazuje na akce za 1,4 miliardy korun, které se v povodí Dyje na území obou krajů uskutečnily v letech 2005 až 2007. I tyto stavby dotovala unie.

Původně se předpokládalo, že práce v terénu začnou v průběhu minulého roku. Kvůli opakovanému výběru dodavatelů se ale zpozdily. Podle Guta se však ve výběrovém řízení podařilo snížit cenu staveb zhruba na 60 procent původně očekávané částky. Pozdější nastartování staveb podle něj neohrožuje vyplacení slíbené dotace. Projekt by měl být kompletně dokončen nejpozději v polovině roku 2013. Unie slíbila zaplatit přes 72 procent nákladů, další čtyři procenta přidá Státní fond životního prostředí.

Projekt obsahuje 11 stavebních akcí. Nová čistírna odpadních vod bude postavena ve Vladislavi na Třebíčsku a čistírny ve Velkém Meziříčí, Moravském Krumlově a v Boskovicích - Hrádkově budou rekonstruovány. Přibude 53 kilometrů kanalizace a dalších zhruba 20 kilometrů kanalizačních stok bude modernizováno. Na kanalizační síť bude nově připojeno dalších 4600 obyvatel. Součástí projektu jsou také rekonstrukce vodovodů v celkové délce 2,5 kilometru.

Největší objem prací se bude provádět na Žďársku. Zakázku za 346 milionů korun získalo sdružení firem Unistav a Chemkostav. Nejdražší tam bude rekonstrukce čistírny odpadních vod ve Velkém Meziříčí. Na Třebíčsku a v Moravském Krumlově na Znojemsku bude stavby za skoro 196 milionů provádět sdružení D.I.S. a PKS Inpos. Na Jihlavsku míří investice pouze do Telče. Modernizace tamní kanalizační sítě bude stát 21 milionů Kč a udělá ji sdružení Outulný Group a Vodohospodářské stavby Javorník.

V Jihomoravském kraji bylo do projektu Dyje II. zařazeno vedle Moravského Krumlova i Blanensko. Investice do lepšího čištění odpadních vod v tomto regionu převýší 125 milionů Kč. Přestavby zajistí sdružení podniků Skanska a Dopravní stavby Brno.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů