Čtvrtek, 31. října 2024

Jilemnice má moderní čističku, zaplatila ji místní firma Devro

Jilemnice má moderní čističku, zaplatila ji místní firma Devro

Jilemnice na Semilsku má moderní čistírnu odpadních vod. Nákladnou modernizaci zastaralé čističky financoval místní výrobce střívek pro potravinářská průmysl společnost Devro (dříve Cutisin). Sloužit bude nejen průmyslovému podniku, ale i obyvatelům podkrkonošského města a okolních obcí. Modernizace čistírny stála 76 milionů korun, řekl dnes ČTK ředitel společnosti Michal Štoček. Modernizace čistírny přispěje ke zlepšení vody v řece Jizeře.

V Jilemnici sloužila dvoustupňová mechanicko-biologická čistírna, která byla do provozu uvedena v roce 1991. Rostoucí výrobě Devra ani zvyšujícím se nárokům na kvalitu čištění už ale nestačila. Kapacita čistírny je ze dvou třetin využita podnikem a zhruba z jedné třetiny městem Jilemnice a blízkými osadami. Rekonstrukce umožní napojení dalších několika set domácností z Dolních a Horních Štěpanic a Mrklova. Jejím hlavním cílem bylo ale zlepšení kvality čištění tak, aby splnila přísné evropské normy, které se Česko zavázalo od letošního roku dodržovat.

"Rekonstrukci jsme financovali sami, nemohli jsme čekat na dotace, protože jsme větší kapacitu potřebovali kvůli rozšíření výroby," řekl Štoček.

Rekonstrukce byla prvním velkým vodohospodářským projektem, který se v souvislosti se zpřísněním norem v blízkosti Jizery realizoval. Postupně na něj navázaly další akce v rámci integrovaného projektu Čistá Jizera, který před rokem zahájilo Vodohospodářské sdružení Turnov (VHS). Firma, která nyní vlastní vodovody a kanalizaci v 19 městech a obcích na Semilsku, staví kanalizaci a vodovody v pěti městech s více než 2000 obyvateli a rekonstruuje čistírnu odpadních vod v Lomnici nad Popelkou. Projekt za zhruba 900 milionů korun spolufinancuje z více než poloviny Evropská unie.

Modernizace čističky nebyla jediným velkým vodohospodářským projektem v šestitisícové Jilemnici. Vodohospodářské sdružení Turnov loni zahájilo také rekonstrukci zdejší úpravny vody za 27 milionů korun. Původní technologii, která sloučila 35 let, nahradí moderní s větší kapacitou, což by mělo zvýšit kvalitu vody v síti a také zvýšit spolehlivost dodávek. "Do zkušebního provozu by měla být úpravna spuštěna během dvou týdnů," řekl předseda sdružení Milan Hejduk.

Loni v říjnu skončila ve městě také rekonstrukce a dostavba kanalizace, která stála 80 milionů korun. I tuto akci zajišťovalo Vodohospodářské sdružení.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů