Čtvrtek, 31. října 2024

Péče o lesy v Karpatech bude jednotná. Zapojuje se do ní také Česká republika

Péče o lesy v Karpatech bude jednotná. Zapojuje se do ní také Česká republika

Tisková zpráva - Česká vláda dnes schválila sjednání Protokolu o trvale udržitelném hospodaření v lesích k Rámcové úmluvě o ochraně a udržitelném rozvoji Karpat. Tento dokument přijaly i další státy, které se dohodly na společných zásadách hospodaření v Karpatech. Poprvé v historii Evropy se tak státy shodly na právně závazném nástroji, který pojímá péči o lesy v celé šíři aspektů environmentálních, ekonomických i sociálních.

Protokol navazuje na Karpatskou úmluvu, kterou už dříve podepsaly země, na jejichž území pohoří leží: Česká republika, Maďarsko, Rumunsko, Slovensko, Srbsko, Ukrajina a Polsko. Zatímco Karpatská úmluva má rámcový charakter a obsahuje spíše obecně formulované závazky ochrany životního prostředí, Protokol přináší konkrétnější úkoly. Jeho cílem je posilovat trvale udržitelné obhospodařování a ochranu karpatských lesů, aby přinášely užitek současným i budoucím generacím.

"Díky podpisu získáme jednoduchý a zároveň účinný nástroj, jak sladit zájmy hospodářské i ekologické. Země karpatského regionu se zavázaly k podpoře zalesňování, biologické rozmanitosti, využívání dřeva jako obnovitelného materiálu, ozdravování lesů a hospodaření, které je blízké přírodě,"řekl ministr zemědělství Ivan Fuksa.

Podle zásad uvedených v dokumentu se budou na rozvoji hospodaření v lesích Karpat podílet různé zájmové skupiny, například místní a krajské samosprávy, vlastníci lesů, ochranáři, a to i v mezinárodním měřítku.

"Například čeští a ukrajinští lesníci už začali společně vypracovávat vzorové hospodářské plány lesů, vytvářet výukové programy pro lesnické fakulty a pořádat odborné přednášky a školení. Teď budou mít lepší podmínky pro rozvoj spolupráce," řekl ministr Fuksa.

Protokol podepíšou zástupci všech států karpatského regionu na třetím zasedání konference smluvních stran Karpatské úmluvy, které se uskuteční od 25. do 27. května v Bratislavě.

Pohoří Karpaty je ucelenou oblastí. I když na území České republiky zasahuje jen okrajově, absence ČR by znamenala výrazné narušení cílů Úmluvy.

Tereza M. Dvořáčková
tisková mluvčí MZe

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů