Tuzemská výroba příměsí bionafty by letos měla rekordně vzrůst
Tuzemská výroba takzvaných metylesterů mastných kyselin (FAME), které se využívají jako součást bionafty, by letos mohla vzrůst z loňských rekordních 198 tisíc tun na zhruba 230 tisíc tun. Včera to řekl novinářům výkonný ředitel Sdružení pro výrobu bionafty Petr Jevič.
"Myslím si, že spotřeba motorové nafty bude letos o něco vyšší než loni, tak o pět procent, a očekávám, že my tady vyrobíme té bionafty kolem 230 000 tun," uvedl.
Řepky, která se pro výrobu FAME využívá, by se v Česku letos mělo sklidit zhruba milion tun, tedy podobně jako loni, odhadlo sdružení. Podle jeho údajů činí osevy nejrozšířenější domácí olejniny pro letošní sklizeň asi 370 000 hektarů.
Růst výroby a spotřeby FAME souvisí s loňským zvýšením povinného přimíchávání biosložek u nafty ze 4,5 procenta na šest procent. Přimíchávání má například pomoci snížit emise skleníkových plynů, podpořit domácí zemědělskou produkci a snížit závislost na dovozech paliv. Biosložka se podle evropské směrnice povinně přimíchává do nafty od září 2007 a do benzinu od začátku roku 2008.
Zatímco v roce 2008 nestačila tuzemská výroba FAME na pokrytí domácí spotřeby, loni výroba přesahovala spotřebu o téměř 14 tisíc tun. FAME se loni vyvezlo přes 35 tisíc tun, což je meziroční růst o více než 5000 tun. Spotřeba FAME loni vzrostla o 27 % na rekordních 184 188 tun. Domácí výroba se zvýšila o 22 procent na 198 tisíc tun, což je také historicky nejvíce. Dovezeno bylo 22 000 tun příměsí bionafty.
Do benzinu se přidává bioetanol, jeho povinně přimíchávaný podíl v Česku loni vzrostl z 3,5 procenta na 4,1 procenta. Bioetanolu se loni v ČR vyrobilo 94 523 tun. Spotřeba činila přes 69 tisíc tun, více než 36 000 tun šlo na vývoz a přes 10 000 tun se dovezlo.
Přijetí novely zákona, která navyšuje podíl biosložek u benzinu a nafty, provázely loni spory mezi výrobci biopaliv a jejich odpůrci. Zemědělci novelu přivítali, neboť mohli výrazně zvětšit plochy polí osetých plodinami určenými ke zpracování na biopaliva.
Odpůrci nových pravidel tvrdí, že biopaliva jsou příliš drahá a škodí motorům. Patří mezi ně hlavně zástupci motoristického průmyslu a také například prezident Václav Klaus, který novelu se zvýšením podílu biosložek loni vetoval; sněmovna jej ale přehlasovala.
Dalším argumentem odpůrců biopaliv je tvrzení, že biopaliva vytlačují z polí potravinářské plodiny, což vede k růstu cen potravin. Sdružení pro výrobu bionafty se hájí tím, že použití řepky pro výrobu bionafty v žádném případě nekonkuruje produkci na výrobu potravin. Naopak, vzhledem k nedostatečnému odbytu rostlinných zemědělských komodit představuje pěstování energetických plodin alternativní využití až pro 600 tisíc hektarů půdy, která by jinak zůstala ležet ladem.