Čtvrtek, 31. října 2024

Víte, že... Před 105 lety byla sestrojena první elektrická pračka

Víte, že...  Před 105 lety byla sestrojena první elektrická pračka

V roce 1906, tedy dvanáct let po zapsání patentu malých elektrických motorů, sestrojil Američan Alva Fischer první elektrickou pračku. Ve stejném roce pak konstruktéři přišli s nápadem ohřevu vody přímo v pračce. Do té doby se totiž pod bubnem topilo jako v kamnech. Dnes má elektrickou, respektive automatickou pračku prakticky každá domácnost ve vyspělé společnosti. Například v ČR přesahuje vybavenost domácností pračkami 90%.
"Touha po úspoře času vedla v průběhu let k vynálezu automatické pračky, kdy všechny operace řídí nastavitelný program. Dnešní podoba praček pak došla masového rozšíření v 60. letech minulého století," říká Roman Tvrzník, generální ředitel kolektivního systému ELEKTROWIN.
Zároveň upozorňuje na skutečnost, kterou si Češi neuvědomují tak jak by měli - Totiž nezbytnost recyklace vysloužilých elektrozařízení. "Často se bohužel stává, že si lidé nechávají již nefunkční spotřebiče v kůlnách, dílnách a podobně. Přitom ekologickou recyklací pračky můžeme opětovně využít 23 kilogramů železa, 9 kilogramů plastu, 22 kilo betonu," vysvětluje. "Z jediné pračky tak může vzniknout například 27 metrů železných trubek a 6,5 tisíce plastových sáčků."
Historie praní prádla sahá k samým počátkům lidstva. Zpočátku se pralo v řece, prádlo se otloukalo o kameny a máchalo. Později se začaly používat plácačky a kolem roku 2800 př. n. l. mýdlo (do té doby totiž spadají první zmínky o něm).
V první polovině 18. století byla vynalezena valcha (vyráběla se ze dřeva, pálené hlíny, kamene, plechu nebo dokonce skla!). O století později už začaly vznikat první pračky, které byly tvořeny dvěma dřevěnými půlválci s lištami, které se proti sobě kývaly, a prádlo se mezi nimi třelo. Vyráběly se na zakázku v truhlářských dílnách a mezi jejich nejznámější tuzemské výrobce patřili ve své době Jaroslav Novotný z Moravských Budějovic a Eduard Leder ze Zábřehu.
Později začaly vznikat i jiné typy praček. Zvonová, kde se prádlo pralo proudem, který vytvářel zvon pohybující se nahoru a dolů. Práčová, kdy byla uvnitř bubnu umístěny výstupky různého tvaru a buben se ručně otáčel v úhlu 90 - 120 stupňů. Vířivé, kdy tzv. vířiče rozproudily v nepohyblivém bubnu mýdlový roztok. Následovala pračka elektrická a poté automatická. Ta dodnes funguje na principu vkládání prádla do bubnu, který se otáčí, prádlo je vynášeno nahoru a vlivem gravitace padá dolů. Tím dochází k průniku prášku a vody do látky.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů