Kolowratův rybník - nová přírodní památka
V Čechách máme novou přírodní památku. Vyhlásila ji Správa CHKO Český les a najdete ji na území Kolowratových lesů - v lokalitě Kolowratův rybník.
Památka o rozloze necelého hektaru se nachází na Černém rybníce přibližně dva kilometry západně od města Přimda. Předmětem ochrany je poslední větší populace masožravé rosnatky prostřední v Českém lese. S počtem několika tisíc jedinců patří k největším populacím této rostliny na území naší republiky.
Foto: Kolowrat.cz
Rosnatka prostřední, nejdrobnější a nejvzácnější z našich rosnatek, se v Českém lese vyskytuje společně s její příbuznou Rosnatkou okrouhlolistou, od které se odlišuje podlouhlým tvarem listů. Kolowratův rybník není jediným maloplošným chráněným územím, které lze v Kolowratových lesích navštívit. Už v roce 1933 byla vyhlášena přírodní rezervace Diana s unikátními lesními porosty pralesovitého typu.
Žije zde i bobr evropský
O něco hůře přístupná je přírodní rezervace Přimda na západním a jihozápadním prudkém balvanovitém svahu stejnojmenného kopce, pod zříceninou starobylého románského hradu Přimda, nejstaršího známého kamenného hradu u nás. Velmi členité prudké svahy v nadmořské výšce 685-848 m jsou pokryty lesem o stáří 150 let, ve kterém převažují buk, javor a smrk.
Okolí Kateřinského a Nivního potoka v tachovské části Kolowratových lesů si oblíbil bobr evropský. Z tohoto pohledu jde o nejvýznamnější lokalitu v západních Čechách, součást seznamu evropsky významných lokalit Natura 2000.
Ojedinělou přírodní památkou je i opuštěné důlní dílo Loreta nedaleko Klatov s největším zimovištěm netopýrů v západních Čechách.