Čtvrtek, 31. října 2024

Australský parlament schválil zavedení daně z emisí CO2

Australský parlament schválil zavedení daně z emisí CO2

Australský parlament dnes schválil zákony, kterými se v Austrálii zavádí daň z emisí CO2. Od 1. července 2012 ji bude platit 500 hlavních znečišťovatelů. Odsouhlasení těchto zákonů, které jsou jednou z největších australských hospodářských reforem za poslední desetiletí, je významným úspěchem vlády premiérky Julie Gillardové. Podle agentury Reuters australský krok výrazně ovlivní i prosincové jednání o klimatu v Jihoafrické republice.

Svůj souhlas zákonům dnes dal jako poslední australský senát. Potvrdil tak vládní návrh plánu na snížení emisí CO2 o pět procent z úrovně roku 2000 do roku 2020.

Daň bude mít dopad na celou ekonomiku počínaje hornictvím, přes výrobce zkapalněného zemního plynu, letecké společnosti až po oceláře. Cílem je efektivnější využití energií, které jsou používány k výrobě a posun od elektřiny k plynu.

Vzhledem ke zvýšení cen energií a paliv zákony předpokládají kompenzace pro domácnosti a průmysl. Vláda předpovídá, že navržené schéma povede ke zvýšení cen asi o 0,7 procenta v letech 2012 až 2013.

Austrálie se podílí na globálních emisích jen 1,5 procentem. Je však největším znečišťovatelem mezi rozvinutými zeměmi zejména kvůli výrobě elektřiny z uhlí.

Emisní schéma navržené vládou premiérky Gillardové bude nejkomplexnějším systémem mimo Evropu. V Austrálii se však setkává s významnou kritikou ze strany australských voličů i politické opozice.

Schéma počítá s jednotnou uhlíkovou daní ve výši 23 australských dolarů na tunu (435 korun) pro 500 největších znečišťovatelů s platností od července 2012. Od července 2015 pak bude zavedeno obchodování s emisními povolenkami.

Austrálie projednávala téma uhlíkové daně téměř celé desetiletí, první návrhy zákonů jsou datovány rokem 2007, v době vlády konzervativního premiéra Johna Howarda. Další pocházely z roku 2010 tedy z doby labouristické vlády Kevina Rudda.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů