Středa, 16. října 2024

EU se snaží shodnout na vyjednávací pozici pro klimatickou konferenci COP 29

EU se snaží shodnout na vyjednávací pozici pro klimatickou konferenci COP 29

Ministři životního prostředí zemí EU se dnes v Lucemburku snaží dohodnout na společné vyjednávací pozici evropského bloku pro letošní klimatickou konferenci COP 29, která se koná v listopadu v Ázerbájdžánu. Česká republika chce spolu s dalšími státy takzvané jaderné aliance do textu prosadit zmínku, že do klimatické neutrality patří i jaderná energetika, řekl novinářům český ministr Petr Hladík. Některé ze zemí, například Německo, Rakousko či Španělsko jsou ale proti.

"V návrhu kompromisního textu je zmíněn důraz na energetický mix, o kterém si má každá členská země rozhodnout sama, aby bylo v roce 2050 dosaženo klimatické neutrality," uvedl Hladík. Podle ministra nynější pozice EU vychází z textu, který byl přijat na minulé klimatické konferenci v Dubaji a kde již bylo jádro zmíněno jako "jeden z cílů pro dosažení bezemisní energetiky".

Jaderná aliance je sdružení zemí EU, které se dohodly na užší spolupráci na poli jaderné energetiky. Jsou mezi nimi Česko či Francie, ale také Maďarsko, Polsko či Slovensko.

Pokud jde o vyjednávací pozici na COP 29, výhrady má Česko rovněž k formulaci, která se týká cílů EU pro rok 2040. Svá doporučení pro další klimatické cíle Evropské unie zveřejnila Evropská komise letos v únoru. Mimo jiné je v nich zmíněno, že do roku 2040 by EU měla snížit emise skleníkových plynů o devadesát procent ve srovnání s rokem 1990. Devadesátiprocentní snížení emisí má být přitom celoevropský cíl, přičemž jednotlivé země by se v hodnotách mohly lišit. Čeští zástupci ovšem podle informací ČTK debatách hovořili o 75 až 80 procentech.

Nyní ve vyjednávací pozici pro klimatickou konferenci chce Česko "jen zmínit, že tento cíl EU připravuje, protože ještě nebyl jasně vydiskutován a k ničemu jsme se ještě nezavázali," vysvětlil ministr Hladík. Praha podle něj žádá vysvětlení, jaký bude mít cíl dopad po jednotlivých sektorech, na jednotlivé členské země. Jsou nicméně státy EU, které budou chtít podle informací ČTK v tomto ohledu "mnohem ambicióznější text".

Podle některých spekulací by mohl být text vyjednávací pozice dojednán již během dnešního dne. "Když se nedohodneme dnes, tak zítra také vyjde slunce. Uvidíme, nicméně pozice nejen České republiky, ale i Francie, Polska či Slovenska jsou jasné, z toho neustoupíme," uzavřel ministr Hladík s tím, že přijetí textu musí být jednomyslné.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů