Biomasu z kukuřice nahradí za pomoci dotací bioodpad
Využívání biomasy se bude v Česku zvyšovat. Počítá s tím koncepce ministerstva zemědělství, kterou včera schválila vláda. "Do roku 2020 může dojít až ke zdvojnásobení využití energetického potenciálu biomasy," říká náměstek ministra zemědělství Jiří Mach.
Plán počítá především s tím, že stát bude dotacemi zvýhodňovat ty, kteří budou používat takzvanou zbytkovou biomasu. Tedy například kejdu, dřevní štěpku nebo biologický odpad z domácností. "Nepovažujeme za rozumné, aby se v Česku dále rozšiřovala pole kukuřice a řepky," říká Mach.
"Když si zasadíte kukuřici, dostanete trojí dotaci: za pěstování, za postavení bioplynové stanice a za energii, kterou z ní vyrobíte. Je to ekonomicky i ekologicky neudržitelný systém," podotýká Mach.
Nově by měl stát podpořit zejména rozvoj lokální energetiky a v případě bioplynových stanic ty, které budou navázány na zemědělské hospodaření a budou využívat zbytkovou biomasu. Izolované bioplynky na kukuřici by dotace naopak již získat neměly.
Ministerstvo se zároveň bude snažit prosadit úpravu způsobu výkupu energie z biomasy.
"O tom, kolik budou dotace činit, nyní jednáme s ministerstvem průmyslu a obchodu," říká Mach. Využití biomasy v Česku v posledních letech rostlo a aktualizovaná energetická koncepce počítá s dalším přibýváním větších lokálních zdrojů i s rozvojem využití biomasy v domácnostech.
Celkový instalovaný výkon zdrojů na biomasu činí v současnosti přes 1600 megawattů a je druhý nejvyšší z obnovitelných zdrojů. Fotovoltaické elektrárny mají instalovaný výkon téměř 2000 megawattů.