TVÁŘ VESNICE

26.11.2013

Přednáška, diskuse

KRAJINA ZA HUMNY, NA TOM NAŠEM DVOŘE

PAVEL KLVAČ, MICHAEL BARTOŠ a

v jednání Jiří Sádlo.

Tři pohledy na současnou vesnici, tři názory na "cestu z města". Co je na tom, že vesnický život je bližší k utváření vztahu člověka s přírodou a krajinou než pobývání lidí ve městě? Krajina za humny, Lidé na venkově, Kulisy venkovského života, Pospolitosti nikdy dosti, Na tom našem dvoře. Amentní migrace je jedním ze současných globálních jevů, přičemž se jedná o specifický typ migrace obyvatel, která převážně směřuje z urbánního prostředí do rurálních oblastí a která není primárně motivována ekonomicky, ale snahou žít v území s hodnotnějším přírodním, případně i sociálním a kulturním prostředím. Trendy migrace obyvatel v rurálním prostoru ČR a jejich sociologické, ekonomické a krajinně-ekologické faktory. Postoje městského obyvatelstva k životu na venkově, migrační potenciál venkovských oblastí pohledem lokálních obyvatel. Motivace lidí ke změně životního stylu i důsledky z toho vyplývající.

Mgr. Pavel Klvač (1974) je sociolog, působí na Masarykově a Mendelově univerzitě. Věnuje se environmentální sociologii a problematice venkova a krajiny. Je spoluautorem a editorem monografie Člověk, krajina, krajinný ráz (2009), sborníku Člověk a les (2006) a sociologicko-fotografické pentalogie ze současného života obcí na Drahanské vrchovině. Ve svém bydlišti (Drnovicích u Vyškova) založil a vede občanské sdružení Drnka orientované na ochranu přírody a krajiny a oživování společenského a kulturního života.

Ing. Michael Bartoš, CSc. (*1954) je absolventem pražské Vysoké školy zemědělské. Pracoval třicet let jako vědecký pracovník Ústavu krajinné ekologie ČSAV (později Ústav systémové biologie a ekologie AV ČR) v Českých Budějovicích, kde se zabýval vlivem lidských činností v krajině v rámci řešení mezioborových projektů. V současné době vyučuje na Zemědělské fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a na Fakultě humanitních studií UK v Praze předměty zaměřené na krajinnou a aplikovanou ekologii a badatelsky se zabývá migrací obyvatel z měst do venkovských oblastí (amenitní migrace). Venkovský život je mu blízký, tráví tam volný čas a velmi častá jsou jeho zúčastněná pozorování. Je sběratelem historických zemědělských artefaktů a starých jízdních kol, rád cestuje po vlastech českých i moravských, avšak o trvalém přestěhování na venkov zatím neuvažuje. Je spoluautorem monografie "Amenitní migrace do venkovských oblastí České republiky".

Místo konání akce:
Olomouc
Adresa konání akce:
18:00, Divadlo hudby Olomouc
Web:
Kontakt:
Email:
Telefon:
říjen 2014
po
út
st
čt
so
ne
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů