Voda v urbanizované krajině
24.5.2017
Konference
Voda v krajině 2017
Opravdovou hodnotu vody si málokdo z nás uvědomuje, přitom se jedná o jeden z nejdůležitějších přírodních zdrojů a její dostatek se u nás bere jako samozřejmost. Kolik jí ale ve skutečnosti máme a jaké jsou její zásoby? Údaje ČHMÚ ukazují, že množství srážek v dlouhodobém sledování ubývá, stejně tak i zásob podzemní vody a retenční kapacity půdy. Do budoucna se předpokládá další oteplování, a i když se roční úhrny srážek nebudou významně měnit, mění se jejich charakter a sezónní průběhy. Jak se to vše promítne v bilanci podzemní vody?
Odlesňování během 18. a 19. století, změna zemědělského hospodaření ve století 20. a zformovaly podobu naší krajiny, zásadní měrou ovlivnily vodní režim a daly vzniknout problémům s retencí vody v půdě. K tomu v posledních dekádách přispívá rychlá urbanizace krajiny, která vysychání výrazně podporuje, neboť srážky se místo vsakování do půdního horizontu odvádějí do kanalizace a do řek. Čerpaná podzemní voda po využití ve vodovodní síti také končí v řekách, kudy bez dalšího využití odteče mimo naše území.
Tímto vzniká dlouhodobě neudržitelná situace, o které většina společnosti zatím netuší, ale která vede k postupnému vysoušení našeho území. Hydrologická kapacita a saturace jsou na takové úrovni, že v případě opakujících se suchých let může být vody vážný nedostatek. Je proto nezbytně nutné hledat způsoby, jak využít i vodu, které se dosud zbavujeme.
Ve vyspělých zemích je velkým vodohospodářským tématem efektivní využívání vyčištěných odpadních a dešťových vod, jejich recyklace, zadržování a podpora přirozeného zasakování, a to zejména v zastavěných oblastech. Část odpadní vody, tzv. šedá voda, je minimálně znečištěná a její úprava není náročná. Její recyklace, spolu s využitím srážkových vod, vede ke snižování spotřeby přírodních vodních zdrojů a tím k podpoře udržitelného rozvoje. V některých zemích (Izrael, Austrálie, USA) se dokonce využívá vyčištěné odpadní vody, a to nejen v zemědělství.
Vláda ČR vyvíjí určité aktivity v boji proti povodním a suchu, ale jejich reálný přínos je zatím nedostatečný, alespoň na straně sucha. Je potřeba vnímat vodu jako vyčerpatelný přírodní zdroj a naučit se ji využívat v celé naší společnosti dříve, než bude opravdu pozdě.
Konference je věnována hrozícímu nedostatku vody a postupům jak tomuto stavu čelit.
Cílem konference je prezentovat nové vědecké poznatky cyklu ,,malé vody". Představit nejmodernější trendy v oblasti domovních čistíren, jímání dešťové vody a efektivního využití vody coby odpadu. Diskutovat nutnost možných opatření a šetrného zacházení s vodou v našich podmínkách.
Konference vytváří půdu pro diskusi nad otázkami využití vody, které se nyní zbytečně zbavujeme.