NIMBY efekt - investor, město, občané
29.5.2018
Konference
NIMBY efekt se stal v posledních letech nedílnou součástí procesu, který provází konkrétní stavební projekt od jeho začátků až po jeho úspěšné či neúspěšné ukončení. NIMBY (z angličtiny postoj NOT IN MY BACKYARD - ne na mém dvorku) je charakterizováno jako negativní postoj veřejnosti vůči připravovaným stavebním projektům, a to jak soukromým, tak i veřejným. Občané, v jejichž sousedství se připravuje výstavba (typicky dálnice, letiště, ČOV, spalovny či např. větrné nebo solární elektrárny, ale i bytové či administrativní projekty) si sice uvědomují výhody, které to pro ně i společnost tento projekt přináší, ale přesto jej ve své blízkosti nechtějí. Zrušené nebo zpožděné projekty pak stojí investory i daňové poplatníky milióny.
Kompenzace pro dotčené obyvatele může mít nejrůznější podobu a investoři si začínají být lokálních potřeb pro místní obyvatele vědomi. V České republice existuje řada dobrých příkladů, kdy investor uzavřel s obcí smlouvu o rozvoji území. Jeho zájmem tedy není dané území pouze "vytěžit", ale přinést celé lokalitě kompenzace s přidanou hodnotou.
Jak tedy postupovat, aby byl projekt úspěšně realizován? Jakou roli hraje územní plánování v NIMBY efektu? Kdy je vhodné zahájit aktivní komunikaci s veřejností? Jak nalézt porozumění a společnou řeč mezi investory a společností?
Na tyto a další otázky se konference NIMBY pokusí odpovědět.