Dalekohledy, lékárničky, drony a čluny - to jsou příklady vybavení, které jsme dodali našim kolegům v?Moldavsku, aby mohli lépe vykonávat svou činnost ve třech vybraných chráněných územích.
Už na jaře 2024 jsme vybraným třiceti moldavským strážcům národních parků poskytli školení a lehké vybavení, aby jim jak pomohlo v terénu, tak přispělo k rozpoznatelnosti a respektu ze strany návštěvníků. Podpora tím ale zdaleka neskončila: nyní představitelé národních parků Dolní Dněstr a Orhei i přírodní rezervace Codrii v?létě 2024 získali také celkem 3 čluny a 3 drony. Jednak díky nim mohou lépe monitorovat terén, floru, faunu i živelné události - jako povodně, požáry či sesuvy půdy -, jednak poslouží v prevenci proti nelegální těžbě dřeva či pytláctví.
Jelikož s?drony neměli kolegové zatím možnost pracovat, zorganizovali jsme pro ně i sérii školení, které vedl kolega Petru Vinari z?naší místní partnerské organizace Biotica. Během června a července 2024 tak proběhly 4 tréninky pro celkem 22 účastníků ze zmíněných chráněných oblastí. Drony typu DJI Mini 3 jsou vhodné hlavně pro pořizování fotografií a natáčení videí. Snímky se pak dají použít pro fotogrammetrické účely, tj. pro zpracování informací získaných pomocí fotografických snímků, kdy se data o objektech nezískávají přímým měřením, ale měřením obrazů.
Pořízení vybavení i následná školení proběhla v rámci projektů "Natura 2000 Moldova: Prosazování evropského přístupu k ochraně přírody v Moldavsku" podpořeného českým ministerstvem zahraničních věcí v rámci Programu transformační spolupráce Transition a za podpory UNDP Challenge Fund v rámci projektu "Czech Support for a Better Management of Protected Areas in Moldova".
Chráněné oblasti a strážci přírody v Moldavsku získali cenné vybavení pro svou práci
Celý článek: https://arnika.org/novinky/moldavske-chranene-oblasti-a-strazci-prirody-ziskali-vybaveni-pro-svou-praci
Zdroj: Arnika