Pátek, 22. listopadu 2024

MŽP zahájilo posuzování vlivů na životní prostředí malého modulárního reaktoru Temelín

MŽP zahájilo posuzování vlivů na životní prostředí malého modulárního reaktoru Temelín

Ministerstvo životního prostředí zahájilo posuzování vlivu na životní prostředí projektu výstavby malého modulárního reaktoru v lokalitě Temelín (SMR - Small Modular Reactor). Záměr předkládá firma ČEZ, budoucí provoz bude umístěn vedle areálu současné jaderné elektrárny, využívaného pro výrobu elektrické energie a tepla, a bude s ní sdílet infrastrukturu.

,,Záměr bude podléhat plnému zkoumání podle zákona o posuzování vlivů na životní prostředí. Už jsme oslovili obce, kraj a veřejnost, aby se k projektu vyjádřily. Oslovíme i všechny sousední státy. Chci, aby řízení proběhlo maximálně efektivně, i proto, že se jedná o historicky první proces k malým modulární reaktorům. Jaderná energie je důležitým prvkem ve snižování emisí skleníkových plynů a náhrady uhlí v energetice. Její podíl na výrobě elektřiny v budoucnu poroste, jak díky velkým reaktorům, tak malým modulárním reaktorům," říká ministr životního prostředí Petr Hladík.

Firma ČEZ plánuje výstavbu a provoz jednoho elektrárenského bloku sestávajícího z jednoho nebo dvou jaderných reaktorů, včetně všech souvisejících stavebních objektů a provozních souborů. Ty budou sloužit pro výrobu a vyvedení elektrické energie a pro zajištění bezpečného provozu jaderného zařízení. Čistý elektrický výkon nového elektrárenského bloku má dosáhnout maximální výše 500 MW. Záměr je umístěn ve vazbě na stávající areál elektrárny Temelín, využívaný pro výrobu elektrické energie a tepla.

Ministerstvo životního prostředí zahájilo tzv. zjišťovací řízení EIA, jde o prvotní připomínkování záměru ze strany obcí, kraje, veřejnosti a dalších dotčených organizací státní i veřejné správy. Na tomto stupni posuzování je cílem zejména upřesnění informací, kterými se ČEZ bude muset v budoucnu zabývat v dalším stupni posuzování vlivu na životní prostředí (procesu EIA), tedy v následné dokumentaci EIA.

Malé modulární reaktory představují inovativní technologie, které budou moci občanům a firmám dodávat nejen elektřinu, ale také teplo, takže mohou nahradit dosluhující uhelná zařízení a pomoci s dekarbonizací energetiky.

Zdroj:MŽP
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů