Inspirativní videosérie Tvoříme město pro život, kterou připravuje Praha město pro život s Tvůrčí skupinou Remízek, pokračuje. Přinášíme další příběhy aktivních občanů, kteří ukazují, že věci lze dělat i jinak.
Spolek Holešovičky pro lidi vznikl v roce 2017 za účelem řešení neúnosné dopravní situace v ulici v Holešovičkách, která je součástí pražské magistrály. Denně tu projede 100 000 aut. Jak místní sami říkají, zeleně kolem magistrály není nikdy dost. A tak když jednoho dne na úřední desce zjistili, že má dojít k odprodeji části parku Hercovka a její následné zástavbě, vzali věci do svých rukou.
Zahájili komunikaci s Městskou částí a trvali na tom, aby od prodeje části parku upustila. Jedním z argumentů místních bylo, že Metropolitní plán počítá s parkem Hercovka jako s centrálním parkem pro celou oblast, která je velmi zatížena automobilovou dopravou. Spolku se podařilo s Městskou částí záchranu parku vyjednat, a to ne jednou, s novým zastupitelstvem přišla hrozba prodeje ještě jednou, i tu ale odvrátili.
Díky důslednému tlaku nakonec místní získali velkou část parku do správy na 10 let. Vztahy s Městskou částí se vyvinuly a spolek začal o místo pečovat. Z pár lidí se rozrostli na aktivní komunitu 600 lidí, která v parku Hercovka pravidelně pořádá oslavy, setkání, kulturní akce a také se o zeleň svědomitě stará. V horní části parku například vysázeli několik druhů ovocných stromů (v minulosti se jednalo o sad) a zrekonstruovali chátrající cihlové zídky z kterých vznikl unikátní prostor k setkávání.
Místní mají stále spoustu podnětů pro Městskou část i Magistrát. Jedním z návrhů je propojit park Hercovka s parkem Dlážděnka, protože dnes je oblast v podstatě neprůchozí, což jsme si během natáčení ověřili na vlastní kůži.
Přestože jsou Holešovičky stále ještě primárně rezidenční čtvrtí, jsou již v hledáčku developerů. Přání místních je, aby se změny v území prováděly s respektem k potřebám místní komunity, která je bezpochyby významná. Chtějí, aby chystaný velký development na Pelc - Tyrolce zahrnoval adekvátní občanskou vybavenost, odhlučnění magistrály a přistoupil ke změnám v okolí citlivě.
Příběh spolku Holešovičky pro lidi je jedním z těch, které dokazují, že město může vkládat větší důvěru do svých občanů a hledat společně s nimi nové způsoby, jak o město pečovat a společně jej spravovat.
Projekt podpořilo Hlavní město Praha.
Tvoříme město pro život: Holešovičky pro lidi
Zdroj: Arnika