zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lze odpad energeticky využít i jinde než ve spalovnách?

19.08.2014
Energie
Odpady
Lze odpad energeticky využít i jinde než ve spalovnách?

Spoluspalování a spalování paliv z odpadu je vhodný způsob, jak efektivně energeticky využít odpad v již existujících energetických zdrojích. Jde o zpracování odpadu, které je při dodržení přísných norem a technologických postupů environmentálně zcela bezpečné a odpovídá nejvyšším standardům. Spoluspalování či spalování paliv z odpadů v již postavených cementárnách, teplárnách a elektrárnách je úspěšně realizované např. v Polsku a v Itálii.

U nás se výrobou tuhých alternativních paliv (TAP) a jejich spoluspalováním s fosilními palivy zabývá mimo jiné i firma ecorec Česko s.r.o., jedna z členských společností České asociace odpadového hospodářství.

"Společnost ecorec Česko s.r.o. (dále také Ecorec) zpracovává vytříděný odpad, který není vhodný pro další materiálové využití. Vyrábí z něho tuhé alternativní palivo, které jeho odběratel spoluspaluje v blízké cementárně. Jedná se o velmi efektivní a hospodárný způsob energetického využívání odpadu. Stále častěji zaznívají myšlenky na větší uplatnění paliv z odpadu i v již existujících elektrárnách a teplárnách, jak je to možné třeba v Itálii," říká Petr Havelka, výkonný ředitel ČAOH.

Mezi hlavní výhody této cesty patří podstatně nižší náklady na investice a samotný provoz ve srovnání s klasickými spalovnami komunálních odpadů. Toto je podstatné zejména pro původce odpadů (občany, firmy), neboť to jsou ti, kdož cenu za finální naložení s odpadem vždy platí.

Další výhodou je, že paliva z odpadů mohou být vyráběna přesně dle požadavků jejich odběratele. To znamená, že mají definovanou výhřevnost definované limitní množství znečišťujících látek. Paliva jsou homogenní, což je podmínkou jejich smysluplného využití v k tomu určených zdrojích. Moderní linka společnosti ecorec Česko s.r.o. tak významnou měrou přispívá ke smysluplnému využívání odpadů.

Níže je k dispozici obrázková galerie, která ukazuje jednotivé části této cesty využití odpadů:

Zpracování odpadu společností Ecorec

Obr. č. 1: Ecorec vyrábí tuhé alternativní palivo mimo jiné z tříděného komunálního odpadu.

Obr. č. 2: Odpad je během procesu zpracování homogenizován

Obr. č. 3: Odpad se dále drtí a upravuje do podoby standardizovaného paliva, což je upravený, homogenizovaný a kvalitativně definovaný materiál.

Obr. č. 4: Řídicí centrum - Při zpracování odpadů společnost Ecorec využívá nejmodernější technologie.

Obr. č. 5: Vápencový lom - Palivo z odpadů se využívá při výrobě cementářského slínku.

Obr. č. 6: Cementářská pec - V cementářské peci je bezodpadově využíváno palivo vyrobené z odpadů spolu s uhlím

Článek je rovněž k dispozici ve formátu pdf s přímo vloženými obrázky - zde - caoh-ecorec-cesta-odpadu-final2.pdf [ 264.91 kB ].

Zdroj: Ing. Petr Havelka, ředitel České asociace odpadového hospodářství (www.caoh.cz)

Česká asociace odpadového hospodářství Česká asociace odpadového hospodářství Česká asociace odpadového hospodářství Česká asociace odpadového hospodářství Česká asociace odpadového hospodářství Česká asociace odpadového hospodářství

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
17
10. 2019
17.10.2019 - Seminář, školení
Praha 7
19
10. 2019
19-20.10.2019 - Seminář, školení
Praha, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí