zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jičín kvůli zájmu lidí rozšířil o třetinu sběr bioodpadu

21.07.2015
Bioodpady
Urbánní ekologie
Jičín kvůli zájmu lidí rozšířil o třetinu sběr bioodpadu

Sedmnáctitisícový Jičín od června rozšířil kvůli velkému zájmu lidí sběr bioodpadu z domácností o téměř třetinu. Nově je mezi domácnosti rozděleno 850 popelnic hnědé barvy místo předchozích 650. Svoz popelnic s bioodpadem radnice od července rozšířila ze dvou na tři dny. ČTK o tom dnes informovala mluvčí radnice Magdaléna Doležalová.

Jičín poprvé nabídl lidem zdarma popelnice na třídění bioodpadu loni na jaře a zájem předčil očekávání. Prvních 500 nádob o objemu 120 nebo 240 litrů si lidé rychle rozebrali a město na podzim kupovalo dalších 150. "Ani toto navýšení ovšem zcela neuspokojilo poptávku občanů. Proto jsme na základě rozhodnutí radnice zakoupili dalších 200 nádob," uvedl Milan Zmátlík z jičínských Technických služeb. Jedinou podmínkou pro přidělení nádoby je vlastnictví zahrady k danému domu či bytu. Bioodpad také lidé mohou odevzdat na sběrný dvůr či na kompostárnu.

Mluvčí uvedla, že do hnědých popelnic patří zeleň ze zahrádky, tedy tráva, listí a dřevní štěpka, a dále odpady z ovoce a zeleniny. Do popelnic by lidé neměli házet skořápky ořechů a vajec, sedliny kávy a čaje, pokojové rostliny a jakýkoliv živočišný odpad.

Základní sazba poplatku za vyvážení odpadu v Jičíně činí 492 korun za osobu a rok. Od letošního roku jsou nově od poplatku osvobozeni děti a mladiství do 18 let. Svoz odpadů město dotuje několika miliony korun ročně.

Svoz rostlinné biomasy prostřednictvím hnědých popelnic má již mnoho let zaveden Hradec Králové. Systém město začalo budovat před 11 lety a postupně se do něj zapojilo asi 8000 domácností. Služba je pro občany zdarma. Lidé také mohou rostlinný bioodpad po celý rok zdarma odevzdat na některém ze čtyř sběrných dvorů.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí