zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Popularita výrobků bez krutosti roste

28.04.2018
Příroda
Zemědělství
Popularita výrobků bez krutosti roste

24. duben je již tradičně dnem, kdy si lidé na celém světě připomínají utrpení laboratorních zvířat. Těch je celosvětově využito cca 115 milionů ročně, v ČR jde o cca 230 tis. zvířat. Lidé si stále více uvědomují nejen utrpení zvířat, ale také nespolehlivost pokusů na zvířatech. Stále více se zajímají o to, co nakupují a snaží se vybírat výrobky, při jejichž výrobě netrpělo žádné zvíře. V tom mohou spotřebitelům pomoci i některé certifikáty, např. Humánní kosmetický standard (HCS) a Humánní standard pro prostředky pro domácnost (HHPS). Zájem o tyto certifikáty nejen mezi výrobci v ČR roste.


V ČR a na Slovensku certifikáty HCS a HHPS uděluje nezisková organizace Svoboda zvířat. Barbora Bartušková Večlová, předsedkyně Svobody zvířat, říká: "Existuje celá řada certifikátů, které zdánlivě zaručují netestování na zvířatech, ale jsou většinou založené jen na čestném prohlášení dané firmy. Naopak certifikáty HCS a HHP zaručují spotřebitelům, že ani konečné výrobky, ale ani jednotlivé složky nejsou testovány na zvířatech, protože zahrnují i pravidelné audity".

Mezi výrobci zájem o certifikáty roste. Na začátku letošního roku získala certifikát HCS česká začínající kosmetická značka ANY Cosmetics a slovenská značka přírodní kosmetiky Serpens.

Celosvětově bylo HCS a/nebo HHPS uděleno více než 900 výrobcům kosmetiky a čisticích prostředků. "Ukazuje to, že testování těchto výrobků na zvířatech je opravdu zbytečné. Když se mu dokáže tolik výrobců vyhnout, mohou to zvládnout také všichni ostatní," myslí si Bartušková Večlová. "Častou námitkou je cena certifikátů, ale m! y v ČR je poskytujeme zdarma, výrobce platí jen jednou za tři roky audit v řádu několik tisíc korun."

Testování kosmetiky na zvířatech je v EU již mnoho let zakázáno, od roku 2013 se zde takto otestovaná kosmetika nesmí ani prodávat. "V praxi se však zákaz testování na některé typy testů nevztahuje a také se týká pouze složek používaných přímo v kosmetice," vysvětluje Bartušková Večlová a dodává: "U čisticích prostředků žádné omezení pro testování neplatí a u nich je tedy ještě důležitější vybírat si výrobky, které zaručeně na zvířatech testovány nebyly."

Pro testování kosmetiky a čisticích prostředků se však spotřebuje jen malé procento všech laboratorních zvířat. V ČR je nejvíce zvířat použito pro výzkum a testování léků a nejrůznějších chemických látek. Mezi alternativní metody bez zvířat patří podle Svobody zvířat například moderní zobrazovací techniky, počítačové modely, buněčné a tkáňové kultury, mikročipy nebo studie mikrodávek na lidských dobrovolnících. Alter! nativní metody přitom dokáží pokusy na zvířatech nejen nahradi! t, ale přinášejí i přesnější a spolehlivější výsledky.

Další informace:
www.svobodazvirat.cz
www.pokusynazviratech.cz
www.netestovanonazviratech.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
24
10. 2018
24.10.2018 - Seminář, školení
Olomouc, Comfort Olomouc Centre
24
10. 2018
24.10.2018 - Seminář, školení
Pardubice, Dům techniky
25
10. 2018
25.10.2018 - Seminář, školení
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí