zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Projekt Bioodpad není odpad

27.08.2019
Odpady
Bioodpady
Ekologické vzdělání a výchova
Projekt Bioodpad není odpad

Participativní projekt Bioodpad není odpad realizuje spolek Ekodomov na pěti pražských základních a mateřských školách. Jde o to zavést ve školách postupně třídění bioodpadu, kompostování a následné pěstování a hnojení vyrobeným kompostem. Děti tak poznávají, jak funguje uzavřený cyklus jídla.

To, že ,,bioodpad není žádný odpad", už dnes ví každé malé dítě. Nebo nám v Ekodomově to tak připadá, možná proto, že se popularizaci tohoto geniálního způsobu recyklace věnujeme už patnáct let. Nebo za to může droboť z naší lesní školky Šárynka, která vyrůstá v zahradě, obklopená dvaceti kompostéry. Pro tyhle děti je kompostování něčím tak samozřejmým jako hra. Zkusili jsme, jestli by se do hry na kompostování nedaly zapojit i další děti a minulý rok na podzim jsme (s pomocí Magistrátu hl. m. Prahy) rozjeli projekt Bioodpad není odpad.
Přihlásilo se do něj pět škol a školek, které mají jedno společné: Pracují v nich nadšenci, kteří pro ,,své" děti dělají víc, než by museli, protože je to prostě baví. Jen tak namátkou: Koupí kameru, aby děti mohly pozorovat život v ptačí budce. Na školní zahradu dětem pořídí králíky, morčátka nebo slepice. Sázejí vrbičkové stavby, aby dětem vytvořili přírodní úkryty. Zachraňují nalezená zvířata (hlavně ježky). Do trávníků zasévají luční květiny, aby se je děti naučily poznávat. Ušijí přes noc pro všechny látkové pytlíky, aby s dětmi mohli jít v rámci projektového dne nakupovat do bezobalového obchodu. Z vlastních chalup přivážejí sazenice, o které se pak s dětmi starají. Pěstují bylinky k vylepšení školní svačiny... Sečteno podtrženo - prostě mají vztah k přírodě a nevynechají žádnou možnost, jak ho s dětmi sdílet.
Proto se také hlásí do našeho projektu, aby dětem ukázali, jak třídit a dál využívat organický materiál. Většinou už dokonce nějakou tu hromadu na zahradě mají, ale rádi ji vymění za modřínový kompostér JeRy z naší dílny. Ten nezůstává nic dlužen svému jménu a rychle zkompostuje, na co přijde. Tedy vlastně co k němu přijde. Na všech školách totiž mají naše speciální košíčky pro sběr bioodpadu, do kterých se učí vyhazovat ty správné zbytky ze svačin. Určená služba je pak odnáší na zahradu do kompostéru.
Žádná z přihlášených škol ale nekompostuje jen tak pro nic za nic. Všude totiž potřebují hnojivo na záhony. To je důvod, proč se vážně zabývají otázkou, čím kompostér nakrmit. Většinou je to posečená tráva, která ale sama o sobě nefunguje. Ani zbytky ze svačinek to zpravidla nevytrhnou. Tam, kde to jde, se zapojí i školní kuchyně, ale pořád to nestačí. Na nejlepší řešení přišly děti samy: Zapojily do kompostování rodiče. Ti si nakoupili známé děrované košíčky a domácí bioodpad přinášejí do školního kompostéru. Počet kompostujících tak v našem projektu stoupá geometrickou řadou a hromada kompostu utěšeně roste...
Důležitá zpráva je, že se zaváděním kompostování do škol jsme pomáhali dávno před projektem Bioodpad není odpad (a budeme i po něm). Znamená to, že školy, které se nestačily zapojit, se mohou do kompostování s naší pomocí pustit kdykoli. Díky realizaci projektu jsme o dalších pět zkušeností bohatší (a rozumnější) a také se o nás možná dozví víc dětí, učitelů a rodičů.

TZ_ K Roztokům

TZ_ Mohylova

TZ_Ms_Vokovická

TZ_ Na Vrcholu

TZ_Pražačka

Fotografie v tiskové kvalitě jsou zdarma ke stažení po přihlášení >>>

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí