zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pardubice chtějí rozšířit sběr bioodpadu

26.10.2020
Odpady
Bioodpady
Urbánní ekologie
Pardubice chtějí rozšířit sběr bioodpadu

Pardubice chtějí rozšířit sběr biologicky rozložitelného komunálního odpadu. Separovat jej mohou již 13 let obyvatelé rodinných domů, nyní by tuto možnost měli mít i lidé v bytových domech. Město nyní spouští roční pilotní projekt odděleného sběru bioodpadu v sídlištní zástavbě na Dubině a na Slovanech, uvedla v tiskové zprávě Nataša Hradní z kanceláře primátora.

Bioodpad tvoří až třetinu směsného komunálního odpadu, jehož se v Pardubicích ročně vyprodukuje zhruba 14.500 tun. "Pokud by se z něj vytřídila část bioodpadu, podařilo by se omezit drahé skládkování odpadu, a tím ušetřit finance městského rozpočtu. Navíc vytříděný bioodpad zpracuje naše kompostárna a do přírody tak vracíme cenné látky," řekl náměstek primátora pro životní prostředí Jan Nadrchal (ANO).

První hnědé kontejnery rozmístí Služby města Pardubic na pěti stanovištích na sídlištích Dubina a Slovany. Do listopadu bude jejich svoz pravidelně jednou týdně, v zimním období od prosince do března minimálně jednou za měsíc. V případě potřeby může být frekvence i vyšší. Po roce radnice vyhodnotí množství a čistotu ukládaného odpadu a rozhodne, zda má smysl projekt rozšířit i do další sídlištní zástavby.

Zvýšený sběr biologicky rozložitelného odpadu připravují kvůli budoucímu znevýhodnění ukládání komunálních odpadů na skládky také další města v Pardubickém kraji. Například Chrudim chce příští rok spustit pilotní projekt svozu bioodpadu od rodinných domů. S pomocí dotace plánuje koupit 1500 biopopelnic a zbytky zeleně ze zahrádek a další organické zbytky vozit do kompostárny.

Zdroj: ČTK

Už vím, kam s ním!
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí