zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Brno plánuje zavedení plošného sběru bioodpadu

12.11.2020
Odpady
Bioodpady
Urbánní ekologie
Brno plánuje zavedení plošného sběru bioodpadu

Brno plánuje zavedení plošného sběru bioodpadu, na jaře 2021 po městě v první etapě rozmístí 1000 sběrných nádob. Určeny budou především pro kuchyňský bioodpad. Na tiskové on-line konferenci to dnes uvedl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL). Brno jako jedno z mála měst systematicky bioodpad dosud nesváží.

"Pro sběr bioodpadu vždy sloužila poměrně hustá síť 38 sběrných středisek odpadů, případně v některých městských částech mobilním sběr velkoobjemovými kontejnery ve vegetační sezoně. Nyní chceme po celém městě v první fázi rozmístit 1000 hnědých nádob o objemu 240 litrů," uvedl Hladík.

Město začíná oslovovat městské části se žádostí o upřesnění stanovišť, kam konkrétně chtějí nové nádoby na bioodpad umístit. Využita k tomu mají být takzvaná sběrná hnízda, tedy místa, kde už stojí kontejnery pro třídění například plastů či papíru. Těchto "hnízd" je po Brně asi 1400.

Bioodpad bude následně využit v plánované bioplynové stanici, která se v Brně teprve začne stavět. Pokud se sběr bioodpadu bude dařit, Brno počítá s tím, že se síť kontejnerů rozšíří.

Pilotně sběr bioodpadu v Brně už několik let funguje v Masarykově čtvrti, kde je v rodinných domech rozmístěno zhruba 400 sběrných nádob. Hladík uvedl, že jen za loňský rok v nich lidé vytřídili 138 tun bioodpadu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí