zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Královédvorská teplárna vyrábí energii ekologickým způsobem

18.10.2006
Energie
Královédvorská teplárna vyrábí energii ekologickým způsobem
Teplárna ve Dvoře Králové nad Labem vyrobila během září 500 MWh čisté energie spalováním biomasy. Šlo o čisté spalování biomasy, tedy ne o spoluspalování s uhlím. V září a počátkem října probíhala provozní zkouška, kdy teplárna spalovala 100 tun biomasy denně.

    „Do budoucna se však počítá denně se spalováním až 240 tun. V teplárně používáme ke spalování především rostlinné peletky ( což jsou zpracované zbytky ze sklizní obilovin a vhodných rostlin), piliny a dřevní štěpku.“ upřesňuje Ing. Jaroslav Kužel, ředitel elektrárny Poříčí, pod kterou teplárna ve Dvoře Králové nad Labem patří.

    Výroba energie z biomasy má hned několik výhod - produkce odpadů ze spalování biomasy je  téměř nulová, emise jsou výrazně nižší než u spalování fosilních paliv, obsah těžkých kovů v biomase je velmi nízký, při spalování biomasy vzniká až 6x méně odpadu.

    Plantáže energetických rostlin mohou být pěstovány i na dosud nevyužitých zemědělských půdách nebo na rekultivovaných plochách. Zanedbatelný není ani ekonomický přínos pro regionální rozvoj spočívající ve vytváření nových pracovních míst při pěstování a výrobě biomasy. Výroba a pěstování biomasy je tedy i jednou z možností jak vytvořit nová pracovní místa a zvýšit využití zemědělských ploch pro oblasti s vyšší nezaměstnaností.

    Teplárna je jedním ze zdrojů, kde ČEZ reálně počítá při výrobě energie s využitím biomasy. V objektu lze dle předpokladu takto vyrobit 7 – 10 tisíc MWh energie za rok.

    Teplárna  ve Dvoře Králové nad Labem patří k výrobním zdrojům Skupiny ČEZ. Byla vybudována počátkem padesátých let jako centrální zdroj tepla pro Dvůr Králové nad Labem a nahradila tak nevyhovující lokální zdroje v tomto městě. V současné době instalovaný teplárenský výkon  činí 115,8 MW. Ročně se prostřednictvím  parní sítě o délce 11 km dodá teplo odběratelům v celkovém objemu asi 500 TJ do 100 předávacích míst . Z tohoto objemu více než 11 % činí zásobování bytů.

 

http://www.cerstvezpravy.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
4
9. 2018
4.9.2018 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
5
9. 2018
5.9.2018 - Seminář, školení
Olomouc, ibis Olomouc Centre
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí