zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vítkovice vybudují celorepublikovou síť plnicích stanic na zemní plyn

10.10.2008
Energie
Vítkovice vybudují celorepublikovou síť plnicích stanic na zemní plyn
Skupina Vítkovice Machinery Group, největší firma českého strojírenství, kterou zastřešuje značka Vítkovice, vybuduje síť vlastních plnicích stanic po celé republice. Do roku 2020 chce podnik mít 50 až 100 stanic na strategických dopravních tepnách nebo v obchodních centrech ve městech. Vítkovice přebudují svůj vozový park na stlačený zemní plyn (CNG) a chtějí k tomu přemluvit i další velké firmy a dopravní podniky. "Jednáme o kooperaci v rámci sítě značek OMV, Shell, Benzina a oslovili jsme i další. Předpokládáme, že o strategickém partnerovi pro CNG byznys bude jasno do konce roku," řekl předseda představenstva a generální ředitel společnosti Jan Světlík.

Firma letos dokončila výstavbu linky na výrobu ocelových lahví na zemní plyn do vozů světových automobilek. Na nové technologii firma pracovala podle Světlíka 15 let. Láhve z nové výrobní linky chce firma prodávat světovým automobilkám, nyní jedná především s firmami Opel a Fiat. Několik tisíc láhví měsíčně posílá např. do Rakouska, Polska, na Ukrajinu, do Bulharska či Argentiny. Cílem ostravské firmy je přebudovat svůj vozový park čítající zhruba 300 aut na ekologický pohon. "Oslovili jsme mnoho privátních subjektů, aby šly do této technologie, firmy i logistická centra, která by využívala síť našich privátních plnicích stanic," uvedl Světlík. Celá investice do výměny vozového parku, která potrvá do konce 2009, generuje návratnost 1,8 let včetně pořízení plnicí stanice.

Nově vytvořená značka CNG vitall bude zahrnovat zejména plnicí stanice a přestavby vozidel na CNG. První veřejná plnicí stanice vyroste v Ruské ulici nedaleko ostravského ředitelství Vítkovic. Její výstavba by měla začít v březnu 2009. Plnicí stanice buduje v ČR také skupina RWE, která se dohodla s vládou, že do roku 2020 vybuduje 100 plnicích stanic.

Vítkovice také investují do nákupu strategických společností zaměřených na informační technologie. Letos tato divize vytvoří tržby kolem 450 milionů Kč.
Zdroj: Technik

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí