zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministerstvo zemědělství rozšířilo aplikaci usnadňující vyhledávání ve Veřejném registru půdy (LPIS)

13.07.2012
Zemědělství
Ministerstvo zemědělství rozšířilo aplikaci usnadňující vyhledávání ve Veřejném registru půdy (LPIS)

Ministerstvo zemědělství zpřístupnilo na svých stránkách eagri.cz nové rozšíření aplikace Veřejný LPIS. Vlastníci půdy na ní můžou najít svoji parcelu a zároveň uživatele, který ji zemědělsky obhospodařuje. Snahou je co nejjednodušší formou zpřístupnit údaje v LPIS veřejnosti.

Nová úprava aplikace LPIS umožňuje majitelům půdy vyhledat uživatele zemědělských pozemků. "Dosud si mohli vlastníci najít své pozemky na stránkách Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního. Teď můžou na stránkách Ministerstva zemědělství dohledat i toho, kdo parcelu obhospodařuje," řekl ministr zemědělství Petr Bendl.

Po vyhledání konkrétního listu vlastnictví lze následně prohlížet údaje jak o vlastnících příslušných parcel, tak o půdních blocích/dílech (PB/DPB), které se s danou parcelou překrývají (informace o překryvech je dostupná jen u digitalizovaných katastrálních území).

Podrobnější informace, včetně příručky s návodem na ovládání aplikace LPIS, jsou na Portálu farmáře.

LPIS slouží jako geografická databáze pro evidenci využití půdy tak, jak je obhospodařována jednotlivými uživateli, žádajícími o dotace, které jsou vázané na plochu. Hlavním účelem LPIS je být zdrojem informací pro ověřování údajů v žádostech o dotace poskytovaných ve vazbě na zemědělskou půdu. Využívá se dále i jako podklad pro vedení zákonných evidencí o použití hnojiv, pastvy, přípravků na ochranu rostlin, pro stanovení omezení hospodaření z titulu nitrátové směrnice, erozní ohroženosti apod. LPIS nachází další využití i např. v oblasti lokalizace ohnisek nákaz zvířat nebo v oblasti monitoringu výskytu škodlivých organismů.

Kateřina Böhmová
ředitelka Odboru komunikace MZe

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí