Stížností na hluk přibývá
BRNO - Počet stížností k ombudsmanovi na hlukovou zátěž - především z dopravy - trvale roste, a i přes opakované upozorňování Poslanecké sněmovny zůstává ochrana obyvatel před hlukem nedostatečná.
Podle ochránce veřejných práv Otakara Motejla musí být cílem veřejné správy předcházení negativním jevům tím, že hlukové zátěži bude věnována zásadní pozornost již v územně plánovacích procedurách. Nejzávažnější hlukovou zátěž představuje doprava. Ochránce se zabýval stížnostmi, které ukázaly nedostatečný postup státní správy v ochraně veřejného zdraví. Příkladem může být Velký městský okruh Dobrovského v Brně, kdy hygienická stanice nezohlednila závěry akustické studie a připustila tak možnost, že se investor bude hlukovou zátěží zabývat až po dokončení stavby, nikoli už ve fázi přípravy.
Podle ombudsmana orgány ochrany veřejného zdraví nevyvíjejí dostatečný tlak na správce komunikací při realizaci protihlukových opatření. Výjimky pro překročení limitů hlučnosti jsou prodlužovány, přestože správce komunikace nerealizuje opatření, jimiž byla výjimka podmíněna. Je jen těžko představitelné, že by nějaký dálniční nebo silniční úsek byl uzavřen kvůli nadměrnému hluku. I proto chybějí protihlukové stěny a i v lokalitách, kde je hluková zátěž dlouhodobě známa, chybí často snaha o efektivní řešení.
Ochránce se věnoval např. situaci v obci Nové Město u Chlumce nad Cidlinou na hlavním tahu do Polska, hlukové zátěži v lázních Teplá nad Bečvou, protihlukovým stěnám na dálnici D1 aj.
Orgány ochrany veřejného zdraví by podle ochránce měly výjimky udělovat na základě přehledu protihlukových opatřeních s harmonogramem jejich realizace a pak penalizovat každý nesplněný krok. Další tíživou kategorií hluku, kterou se ochránce v podnětech zabýval, je hluk z restaurací, hřišť, letních zahrádek, diskoték apod. Specifickým problémem jsou hlukové zátěže z provozu letišť a pořádání leteckých festivalů.