ČIŽP se podle nového šéfa změní. Chce více prevence, změní pokuty
Práce inspektorů životního prostředí se změní. Více než pokuty by měli veřejnost poučovat o prevenci. Pokud ale opakovaně lidé nebo firmy poruší zákon, budou častěji navrhovat odebrání licence pro podnikání. Změny v kontrolách se mohou dotknout nejvíce malých a středních firem a provozoven, u nichž se inspektoři s porušením zákona setkávají nejčastěji. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl nový ředitel České inspekce životního prostředí Erik Geuss. Po celé republice by se podle něj měla sjednotit výše pokut a jejich udělování, ty mohou dosáhnout až 50 milionů.
Geuss tvrdí, že kontroly mají směřovat k tomu, aby se zlepšil stav životního prostředí, nikoliv aby se jen vybíraly pokuty. Dříve prý byli inspektoři odměňováni podle počtu provedených kontrol a udělených sankcí.
Že by se lidé přestali inspekce bát, si nemyslí. Inspekce má podle něj využívat kontrolu ve třech úrovních podle typu subjektu a druhu poškození životního prostředí; nejdříve od ukládání nápravných opatření a prevence, přes pokuty a až po konečné odebrání licencí.
Předloni dala ČIŽP pokuty za 167 milionů korun. Oproti tomu požádala v minulosti konkrétně v případě odpadového hospodářství o odebrání pouze 15 licencí. Dosud firmy přišly jen o tři, uvedl ředitel.
"Myslím si, že bychom v případech, které jsou jednoznačné, měli postupovat daleko razantněji. To znamená zvýšit pokuty o řád," uvedl Geuss. Ve funkci je od loňského prosince, předtím působil v oblasti životního prostředí i průmyslu.
ČIŽP dává podnět k odebrání licence nejčastěji ke krajskému úřadu, v místě, kde firma působí. Pro firmu je likvidační, pokud o licenci přijde. Naposledy ČIŽP navrhla odebrat licenci firmě CITITI, která navíc dostala dvě pokuty celkem za 2,4 milionu korun. Firma inspektorům neumožnila provést kontrolu a nedoložila, kde skončilo více než 19.000 tun odpadu, z toho více než polovina nebezpečného.
Inspektoři mají letos v plánu provést několik tisíc kontrol. Více než dvě stovky se budou týkat ohlašování do národního integrovaného registru znečišťování. Firmy, které do něj spadají a v minulosti porušovaly zákon, bude ČIŽP kontrolovat častěji. Zaměřit by se měla i na prevenci před nežádoucím znečišťováním ovzduší a ozonové vrstvy. Kontrolovat bude také tygry v domácích chovech kvůli zvýšenému počtu výrobků z nich.
Do hledáčku inspekce spadnou například také velcí znečišťovatelé a zhruba 130 nejvýznamnějších komunálních čistíren odpadních vod. Nově bude kontrolovat i zpětný odběr pneumatik, vybrané internetové prodejce pneumatik, elektrozařízení, kteří mají nové povinnosti písemného informování při prodeji, a tradičně také hospodaření s odpady, v němž se ročně točí desítky miliard korun.
Šárka Mrázová