Mezinárodní den proti rozšiřování pouští a sucha stanovila OSN na 17. června v roce 1994. Jeho hlavním cílem je zvýšení povědomí veřejnosti o mezinárodní spolupráci týkající se boje proti desertifikaci a důsledkům sucha.
17. červen - Mezinárodní den proti rozšiřování pouští a sucha
Světový den boje proti rozšiřování pouští je jedinečnou příležitostí, jak si připomenout, že s desertifikací je možné bojovat. Rozšiřováním pouští je ohrožena jedna pětina světové populace, a to jak v Asii nebo v oblasti Sahelu, tak i v Latinské Americe, Severní Americe či v oblasti středomoří. Pouště ohrožují třetinu zemského povrchu, což je více než 4 miliardy hektarů planety.
Každoroční svátek se snaží upozornit veřejnost na hlavní důvod rozšiřování pouští a sucha, kterým je právě lidská produkce a spotřeba. Populace se zvětšuje, je bohatší a stále více roste poptávka po půdě, která poskytne potraviny, krmivo pro zvířata či materiál na výrobu oblečení. Zvyšující se tlak na přírodu snižuje kvalitu a zdraví půdy a problém akceleruje klimatická změna.
Letošní Den boje proti dezertifikaci a suchu, který si připomeneme 17. června, se zaměří na budoucnost správy půdy. Každou sekundu dochází k degradaci půdy o rozloze odpovídající čtyřem fotbalovým hřištím, což představuje celkem 100 milionů hektarů ročně.
Zapojení současných i budoucích generací je důležitější než kdy jindy, abychom tyto alarmující trendy zastavili a zvrátili a splnili globální závazky obnovit do roku 2030 1 miliardu hektarů degradované půdy. Téma zvolené pro letošní Den boje proti desertifikaci a suchu - "Sjednoceni pro půdu: Naše dědictví. Naše budoucnost." - usiluje o mobilizaci všech složek společnosti na podporu udržitelného hospodaření s půdou.
Na 17. června 2024 připadá také 30. výročí Úmluvy OSN o boji proti desertifikaci (UNCCD) se sídlem v Bonnu - jediné právně závazné mezinárodní smlouvy o hospodaření s půdou a suchu ; jedné ze tří úmluv z Ria vedle úmluvy o změně klimatu a biologické rozmanitosti.
Ibrahim Thiaw, výkonný tajemník UNCCD, řekl: "Až 40 % světové půdy je již degradováno, což se týká téměř poloviny lidstva. Přesto jsou řešení na stole. Obnova půdy zbavuje lidi chudoby a zvyšuje odolnost vůči změně klimatu. Je načase sjednotit se pro půdu a ukázat červenou kartu ztrátě a degradaci půdy na celém světě."
Dnešní den a hlavně myšlenku, kterou šíří, můžete sledovat a podpořit na sociálních sítích pod hesly #DesertificationAndDroughtDay a #FoodFeedFibre.