Čtvrtek, 21. listopadu 2024

Řešení proti suchu a požárům? Česká delegace ve Španělsku zkoumá možnosti, jak čelit suchu a adaptovat přírodu i města na změnu klimatu

Řešení proti suchu a požárům? Česká delegace ve Španělsku zkoumá možnosti, jak čelit suchu a adaptovat přírodu i města na změnu klimatu

Česká delegace se v čele s ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem účastní pracovní cesty do Španělska, kde se zástupci obou zemí zabývají hlavně adaptací přírody a krajiny na změnu klimatu. Právě Španělsko trpí v posledních letech dopady sucha v Evropě nejvíce. Cílem návštěvy je tak sdílení zkušeností například ve způsobech zadržování vody v krajině, v boji s lesními požáry, s ochranou přírody, a kromě toho třeba i se systémem povolování výstavby obnovitelných zdrojů energie. Cesty se účastní také zástupci Ministerstva zemědělství a sněmovních i senátních výborů zabývajících se životním prostředím, zemědělstvím a územním rozvojem.

,,Adaptovat volnou přírodu, krajinu i města na změnu klimatu považuji za jednu z klíčových priorit, kterým se Česko musí věnovat. Je potřeba měnit náš přístup k ochraně před suchem a s ním souvisejícími bleskovými povodněmi, k lesnictví a zemědělství obecně. Je nutné nadále v co největší míře zadržovat vodu v krajině, abychom chránili naši půdu a biodiverzitu. Jsem proto rád, že zde ve Španělsku, kde mají nejen s dopady sucha a lesními požáry, ale především s jejich předcházením bohaté zkušenosti, můžeme společně diskutovat o možnostech a čerpat inspiraci z realizací konkrétních adaptačních opatření," říká ministr životního prostředí Petr Hladík.

Projevy klimatických změn jsou na mnoha místech světa viditelné již dnes, Evropu nevyjímaje. Mnoho evropských oblastí se potýká s častějšími, závažnějšími a dlouhodobějšími obdobími sucha, která mají negativní dopad na zemědělství, energetiku a veřejné zásobování vodou. Právě Španělsko je výrazně zranitelné vůči klimatickým změnám a hrozí zde větší riziko suchého počasí a veder než v jiných evropských státech.

Ministr se vedle odborníků setkal také se španělskou ministryní pro ekologickou tranzici a demografickou výzvu Teresou Riberou, která je budoucí eurokomisařkou za Španělsko. ,,Probírali jsme spolu záležitosti z oblasti ochrany a obnovy přírody, vodního hospodářství, adaptace i sladění obnovitelných zdrojů s přírodou, s čímž zde mají mnoho zkušeností a jejich postupy jsou proto inspirací i pro nás," doplňuje ministr Hladík.

Delegace mimo jiné navštíví například řídící a čerpací stanice zavlažovacího jezírka v Dolním údolí řeky Guadalquivir, fotovoltaický solární park nebo třeba Centrum pro řízení vodních zdrojů a setká se s Krizovou skupinou pro boj se suchem.

Rok 2023 byl v důsledku abnormálně vysokých teplot nejsušším v historii a na 40 % území Španělska byl vyhlášen stav sucha. Díky tomu prudce klesla zemědělská produkce a země začíná zavádět nové inovace, které by měly minimalizovat negativní dopady. S problematikou sucha jde ruku v ruce také zvýšené riziko požárů. Ty v roce 2022 zasáhly v Evropě zhruba 860 tisíc hektarů lesů, z čehož byla velká část také ve Španělsku.

,,Všichni máme živě v paměti nejrozsáhlejší požár v naší novodobé historii, který před dvěma lety zasáhl více než 1600 hektarů plochy Národního parku České Švýcarsko. Proto velmi vítáme, že s námi španělští politici i odborníci sdílí své cenné zkušenosti s řešením těchto krizových situací a také se způsoby, jak co nejvíc minimalizovat rizika vzniku a dopady budoucích požárů na přírodu a zdraví i životy nás všech," dodává ministr.

Experimentální farmy i obnovitelné zdroje

Česká delegace čerpá inspiraci také ve způsobech, jak se španělské zemědělství adaptuje na sucho. ,,Zemědělství Španělska je pro české hospodářství inspirativní v přístupu k řešení problémů souvisejících s klimatickou změnou. Zvláště oceňuji komplexní přístup, který zahrnuje nejen šlechtění nových odrůd plodin, inovativní způsob chovu hospodářských zvířat s důrazem na zachování živočišné výroby jako celku, ale i efektivní hospodaření s vodními zdroji. Navštívené farmy a experimentální plochy s rostlinnou výrobou nám ukázaly závažnost situace, které můžeme čelit v budoucnu v ČR. Mělo by být povinností českého státu i českých zemědělců reflektovat tuto situaci a do budoucna se na ni aktivně připravovat. Delegace Ministerstva zemědělství proto ráda využila příležitosti seznámit se se stavem španělského zemědělství, které se v nelehké situaci již nachází, a hlavně s konkrétními opatřeními a příklady dobré praxe přímo v terénu," popisuje náměstek ministra zemědělství Miroslav Skřivánek.

Inspiraci lze čerpat i v oblasti obnovitelných zdrojů energie, kde Španělsko počítá se zvýšením kapacity větrné a fotovoltaické energie. Již dnes patří mezi evropské země s nejvyšším instalovaným výkonem větrných elektráren, proto čeští zástupci prodiskutují vzájemné zkušenosti se systémem povolování instalací obnovitelných zdrojů energetiky, a to včetně ve vztahu k plnění dalších povinností vyplývajících z unijní legislativy v oblasti životního prostředí.

Zdroj:MŽP
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů