Je to překvapivé, ale v České republice se letos začínají objevovat první hybridní fotovoltaické elektrárny (HFVE), které propojují fotovoltaické panely s uskladněním v bateriích.
Nový trend: V Česku se objevují první systémová řešení, která kombinují elektrárny se špičkovými bateriemi
Podle expertů právě HFVE umožní maximální využití vyrobené elektřiny z fotovoltaických elektráren až 80% pokrytí dodávek elektřiny pro vlastní spotřebu v domácnostech.
Tyto systémy vznikají zcela bez dotací na rozdíl od našich sousedů v Německu, kde se loni instalovalo více než 20 000 podobných instalací díky štědrým dotacím, které pokrývají 30 % investičních nákladů na baterie.
Kombinace špičkových technologií
K průkopníkům instalací HFVE patří rovněž společnost NWT, která nedávno dokončila v Kroměříži první systém v České republice. Tato HFVE kombinuje léty prověřenou kvalitu fotovoltaických elektráren od NWT s technologiemi firem Fronius (Rakousko) a SONY (Japonsko).
Jedná se o FHVE se střídačem, který dokáže řídit tok elektrické energie v typickém třírázovém rozvodu rodinného domu s využitím LiFePo4 baterií s velmi dlouhou garantovatnou životností.
"Po několika letech stagnace v oblasti fotovoltaických technologií jsme na český trh uvedli produkt, který je skutečně unikátním a zároveň plně funkčním systémovým řešením. Jsme rádi, že si držíme poziici technologického lídra," uvádí Jakub Mráček, ředitel divize Energo.
Řešení pro energetickou soběstačnost
Kombinace klasické fotovoltaické elektrárny s bateriemi SONY a měničem Fronius je přelomové ze dvou hlavních důvodů. Za prvé, střídač je třífázový a dokáže v každém okamžiku vyhodnotit, jak energii v domě distribuovat.
Zda je dostatek elektřiny z panelů pro vlastní spotřebu domu, pro nabíjení, či zda je naopak potřeba energii z baterií čerpat, případně potřebné watty získat z distribuční soustavy. Vše je automatické, bez nutnosti zásahu obsluhy s důrazem na maximalizaci nezávislosti na distribuční síti.
Za druhé, tento typ baterií vyrábí SONY vyrábí již řadu let a v současnosti na ně výrobce poskytuje záruku 8000 cyklů, kdy po této době (která odpovídá cca 20ti letům provozu) neklesne využitelná kapacita o více, než 20%. Oba tyto aspekty jsou důvodem, proč je zmíněné řešení nejlepší na trhu.
"Systém, který jsme dodali našemu zákazníkovi v Kroměříži, je složen fotovoltaických panelů značky WINAICO o špičkovém výkonu 8 kWp, třífázového 5 kWp měniče Fronius a bateriového bloku o kapacitě 9 kWh. Baterie je možno do dvou let od spuštění rozšířit až na 12 kWh, informoval projektový manažer zakázky Libor Javora.
Zajištění dodávek i v případě blackoutu
"V praxi je to dostatek energie na 1-2 dny provozu běžného rodinného domu", dodal Javora. V reálném provozu je tedy možno během velké části roku a při běžných světelných podmínkách zcela minimalizovat odběr elektrické energie z distribuční sítě. Celé řešení navíc dokáže do objektu dodávat elektrickou energii i v případě výpadku distribuční sítě (tzv. Blackout)
Po HFVE se v současné době velice rychlým tempem zvyšuje poptávka. Jak budou klesat ceny baterií, začne realizací přibývat. NWT chce být i nadále spolehlivým dodavatelem a průvodcem zákazníků světem nových technologií.
Odborníci z NWT jsou k dispozici zákazníkům pro nezávazné konzultace. Součástí každé nabídky fotovoltaické elektrárny nebo tepleného čerpadla (případně kombinace systémů) je ekonomická analýza a výpočet návratnosti daného řešení.
O společnosti NWTJiž více než 20 let společnost NWT a.s. přináší svým zákazníkům "New World Technologies". NWT je skupinou technologických firem s novou centrálou ve Zlíně a pobočkami na Slovensku a Velké Británii. Zaměstnává téměř 250 pracovníků v oborech IT, telekomunikace, obnovitelné zdroje energie, biotechnologie a stavebnictví.
Zdroj: SolarniNovinky.cz