Čtvrtek, 12. prosince 2024

Sdílení elektřiny na farmě pomůže využít přebytky z domácí solární elektrárny

Sdílení elektřiny na farmě pomůže využít přebytky z domácí solární elektrárny

Na rodinné farmě sester Márových v Jivně se věnují hlavně jezdectví, chovají ale také skot a celé hospodářství je soběstačné v produkci krmiv a zeleniny.

Drobná potravinářská výroba může být někdy energeticky náročná, snížit náklady na energie proto farmě pomáhá solární elektrárna a sdílení elektřiny.

Nikola a Šárka Márovy hospodaří na 25 hektarech. Celá rodina se původně věnovala jezdectví a farma vznikla jako jezdecká stáj s chovem koní. Záhy se však přidal i chov skotu a majitelky chtějí v blízké budoucnosti kromě produkce hovězího masa také začít vyrábět mléčné výrobky. Farma sice nefunguje v bio režimu, ale její produkce je ekologicky šetrná. Jde o - jak říká majitelka Nikola Márová - ,,domácí výrobu".

K obnovitelným zdrojům energie má rodina Márových blízko. ,,Táta chtěl původně náš dům vytápět peletami, které bychom si sami vyráběli z nejakostního sena a slámy. Na farmě potřebnou technologii máme. Otec sice od tohoto záměru ze zdravotních důvodů upustil, v roce 2013 však jako jeden z prvních zákazníků E.ONu pořídil solární elektrárnu," popisuje energetické začátky rodiny Nikola Márová.

Střešní instalace na jejich rodinném domku má výkon 13 kWp, součástí instalace je také 10kWh baterie. Rodina všechny vyrobenou solární elektřinu nespotřebuje a přebytky před vstupem do sdílení - přibližně 8,5 MWh - prodávala do distribuční sítě. Sdílení elektřiny se proto nabízelo jako výhodnější alternativa k jejich zužitkování.

Solární elektrárna na střeše rodinného domu poskytne v rámci sdílení elektřinu také pro blízkou rodinnou farmu.

Ačkoli se sdílení elektřiny v Česku rozběhlo teprve před pár měsíci, zapojit se do něj není nijak složité. Je nutné jen počítat s časovou lhůtou, kterou má distributor na instalaci elektroměru s průběhovým měřením. ,,Celému procesu jsme ze začátku vůbec nerozuměli, proto se nám hodilo, že E.ON za nás všechno udělal. My jsme jen dodali potřebné podklady," říká Nikola Márová. "Právě pro takové zákazníky nabízíme službu E.ON partner sdílení, která pomáhá zákazníkům s procesem, který je potřeba zvládnout před tím než se do sdílení budou moc pustit," vysvětluje Petra Schenková, vedoucí oddělení fakturace a podpory výrobců ze společnosti E.ON.

Výměna elektroměru si vyžádala drobné technické úpravy odběrného místa - hlavně výměnu starých vodičů, které byly ještě v hliníku, za měděné. A to byla také jediná drobná komplikace, s níž se Márovi museli potýkat. ,,Podmínky připojení se od léta trochu uvolnily, takže celý proces by nyní měl být pro zákazníky jednodušší. Dnes už mají všichni distributoři na svých stránkách podrobné pokyny, co musí odběrné místo před instalací elektroměru s průběhovým měřením splňovat.," uvádí Petra Schenková.

Sdílení elektřiny ze střešní solární elektrárny nyní u Márových funguje v režimu aktivního zákazníka, který je administrativně nejméně náročný. Střešní elektrárna zatím vyrábí energii pro dvě bytové jednotky v rodinném domě. Ty za sdílenou elektřinu sice platí regulovanou složku ceny, ale samotnou komoditu mají zdarma. Ekonomicky zajímavější se sdílení elektřiny stane v okamžiku, kdy se do něj zapojí také nedaleká farma. ,,Na farmě už jen ladíme poslední technické detaily a do sdílení ji připojíme za pár dní," uvádí Nikola Márová.

Farma pak dokáže dobře zužitkovat solární elektřinu vyrobenou přes den, kdy ji domácnost nevyužije, ale zemědělský provoz naopak ano. ,,Na farmě nám běží chlazení, bojlery, svítíme a určitou spotřebu mají také elektrické ohradníky. Velkou výhodou je i to, že naše chladírna má největší spotřebu v létě, kdy je současně nejvíce elektřiny ze slunce. V rámci alokačního klíče jsme určili, že 40 procent energie využije farma a 60 procent rodinný dům. Celkově počítáme s roční úsporou za elektřinu ve výši 15 tisíc korun," vypočítává Nikola Márová.

Právě zde se ukazuje jedna ze základních výhod sdílení elektřiny - lepší možnosti sladění okamžité výroby se spotřebou a minimalizace nevýhodného prodeje přebytků. Vyrobená elektřina se musí spotřebovat vždy v aktuální čtvrthodině. Když se v rámci sdílení nespotřebuje, dojde k přetoku. ,,Pokud se do sdílení zapojí více subjektů s různým průběhem spotřeby, roste pravděpodobnost, že se podaří sdílet větší část produkce elektřiny. Nějaké přetoky ale vznikají vždy a proto musí mít výrobna samostatný výrobní EAN registrovaný na OTE a sjednanou smlouvu o výkupu přebytků," říká Petra Schenková, vedoucí oddělení fakturace a podpory výrobců z E.ONu.

S fotovoltaickou elektrárnou, jsou Márovi spokojeni a od jejího zapojení v roce 2013 nezaznamenali žádnou poruchu nebo nucenou odstávku. Podobně hladký byl i celý administrativní proces spojený se sdílením elektřiny. ,,Zatím se nám podařilo nadílet jen nízké desítky kilowatthodin elektřiny. Jsme na začátku, ale jakmile se do něj zapojí také farma, čísla jistě vyskočí. Na druhou stranu však máme před sebou zimu, kdy je výroba elektřiny ze slunce logicky nižší," shrnuje Nikola Márová.

Zákazníkům zapojeným do sdílení bude E.ON od roku 2025 posílat čtvrtletní reporty s údaji o výrobě elektřiny, a hlavně o tom, kolik energie se podařilo nasdílet a komu. ,,Čtvrtletní periodicita nám přijde optimální proto, že v období od listopadu je v solárních elektrárnách, jejichž energie se bude sdílet nejčastěji, menší výroba. Údaje o sdílení budou moci naši zákazníci najít rovněž v portálu Energie24, kde potřebné funkce připravujeme," uzavírá Petra Schenková.

http://www.eon.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů