Středa, 25. prosince 2024

Fotovoltaické projekty v ohrožení. Kvůli digitalizaci stavebního řízení

Fotovoltaické projekty v ohrožení. Kvůli digitalizaci stavebního řízení

V posledních měsících se v oblasti výstavby velkých fotovoltaických elektráren objevují zásadní problémy, které souvisejí s digitalizací stavebního řízení. Ačkoli se tento proces měl stát klíčem k zjednodušení administrativy, ve skutečnosti způsobil značné komplikace a ohrožuje schopnost investorů čerpat dotace z Modernizačního fondu na výstavbu fotovoltaických elektráren.

Problémy s novým portálem vedou k prodloužení čekacích lhůt

Přechod na nový digitální systém pro zpracování žádostí o stavební povolení a kolaudaci způsobil výrazné zpomalení celého procesu, jak potvrzují odborníci z oboru. Stavební úřady, zahlcené vysokým počtem žádostí, často zůstávají vázány starým systémem nebo nevyužívají nový portál stavebníka dostatečně efektivně. V některých případech se žádosti zpracovávaly až po několika měsících, protože úředníci čekali na vyjádření vlády, zda mohou stále používat starý systém.

Problémy s digitalizací jsou navíc umocněny nedostatkem personálních kapacit na úřadech, které se zabývají zpracováním stavebních žádostí. Některé projekty po celé České republice stále čekají na zpracování žádostí, které byly podány už v létě, přičemž některé stavební úřady začaly tyto žádosti řešit až na podzim. Tato zpoždění mohou mít pro investory vážné důsledky.

Ohrožení čerpání dotací z Modernizačního fondu

Zásadním problémem je, že pro získání dotace z Modernizačního fondu je nezbytné mít k dispozici platné stavební povolení v den podání žádosti. Pro projekty s výkonem nad 50 kWp (kilowatt peak) je to podmínka, která ovlivňuje schopnost investorů získat finanční podporu na výstavbu fotovoltaických elektráren.

I když Modernizační fond již jednou prodloužil lhůtu pro podání žádostí z 31.10. na 31.12., pro některé projekty je i toto prodloužení nedostatečné. Odborníci odhadují, že u několika projektů nebude možné čerpat dotace z fondu kvůli neúplným administrativním procesům, které jsou důsledkem problémů s digitalizací stavebního řízení.

Nejasnosti a změny v legislativě

Problémy s digitalizací stavebního řízení nejsou jedinou výzvou, před kterou investoři v oblasti fotovoltaiky stojí. Dalšími faktory, které zpomalují projekty, jsou nové legislativní změny, včetně přesunu kompetencí mezi úřady a složitějších pravidel pro kolaudace fotovoltaických elektráren. Zatímco dříve byly stavby běžně kolaudovány do měsíce od podání žádosti, v současnosti některé projekty čekají na kolaudaci i několik měsíců.

Co přinese budoucnost?

I přesto, že se v současnosti situace začíná pomalu zlepšovat, je jasné, že digitalizace stavebního řízení vyžaduje další vylepšení. Podle představitelů Státního fondu životního prostředí (SFŽP) není v plánu prodloužení lhůty pro podání žádostí o dotace, což znamená, že některé projekty budou mít obtížnou cestu k finanční podpoře. SFŽP se ale chce zamyslet nad úpravami podmínek pro nové výzvy, aby lépe reflektovaly aktuální výzvy v oblasti komunitní energetiky a umožnily snadnější přístup k dotacím i pro projekty, které čelí problémům s vyřízením stavebního povolení.

Pro investory do fotovoltaických elektráren je situace v oblasti stavebního řízení stále složitá, zejména kvůli neúplně implementované digitalizaci a s ní spojeným zpožděním v povolovacích procesech. To se může negativně odrazit na jejich schopnosti čerpat dotace z Modernizačního fondu, což by mohlo mít vážné důsledky pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie v České republice. Potřebné změny v legislativě a zjednodušení administrativního procesu jsou tak nezbytné pro udržení tempa výstavby fotovoltaických elektráren a podporu zelené energetiky v zemi.

Zdroj: https://tiskovky.allnews.cz/

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů