MŽP dá 13,5 milionu na projekty neziskovkám zaměřeným na ochranu životního prostředí a udržitelný rozvoj
Ministerstvo životního prostředí ve svém rozpočtu vyhradilo 13,5 milionu korun na projekty pro nestátní neziskové organizace působící na poli ochrany životního prostředí. Oproti loňskému roku dostanou tedy o 1,5 milionu více. Neziskovky můžou podávat své projektové žádosti na MŽP až do 21. října do 12 hodin. Podporu lze získat na projekty, které přispějí k naplňování cílů Státní politiky životního prostředí a dalších státních strategických dokumentů.
V programu budou podporovány neinvestiční projekty v 10 tématech se zaměřením na ochranu přírody, zlepšování životního prostředí v obcích a městech, na environmentální vzdělávání či na poskytování informací o životním prostředí.
,,Konkrétně se bude jednat o témata vycházející z hlavních oblastí dotační politiky vůči neziskovým organizacím pro rok 2016. Například se zaměřením na zvláště chráněné druhy rostlin a živočichů a podporu jejich managementu v městském prostředí, na mokřadních územích mimo zvláště chráněná území nebo v zemědělských lokalitách," přibližuje zaměření programu ředitel odboru finančních a dobrovolných nástrojů Tomáš Kažmierski.
Mezi další podporovaná témata a aktivity patří např. péče o cenné biotopy, zejména písčiny, stepní lokality, slaniska a podmáčené louky, obnova krajiny, zachování krajinného rázu, jako jsou obnova a péče o remízky a další drobné krajinné prvky, ale i revitalizace keřových porostů, sadů, úvozových cest, polních cest, stromořadí, apod. V oblasti ochrany geologického dědictví budou podporovány projekty se zaměřením na péči o geologicky významné lokality, např. odstraňování náletových dřevin, dále pak aktivity zlepšující životní prostředí obyvatel měst a obcí, informační akce především pro mládež o aktuálních otázkách životního prostředí v obcích a městech, včetně čisté mobility, a mnoho dalších, zahrnujících třeba i šetrný turistický ruch mimo CHKO národní parky.
O finanční příspěvek mohou žádat nestátní neziskové organizace působící v oblasti životního prostředí a udržitelného rozvoje, právně vedené jako spolek či pobočný spolek, obecně prospěšná společnost, zapsaný ústav, nadace, nadační fond nebo církevní právnická osoba. ,,Podmínkou je spolufinancování příjemcem dotace minimálně 30 % rozpočtu projektu. Každá organizace může požádat o podporu nejvýše dvou projektů. Minimální výše dotace je 30 000 Kč a maximální 200 000 Kč na jeden projekt. Příjem žádostí končí 21. října 2015 ve 12 hodin. Rozhoduje doručení žádosti do podatelny MŽP, nikoliv datum poštovního razítka," dodává ředitel Kažmierski.