Družice TROLL míří na oběžnou dráhu. ČIŽP si díky ní posvítí na problémy životního prostředí z vesmíru
Dne 14. ledna 2025 ve večerních hodinách vynese raketa Falcon od společnosti SpaceX na oběžnou dráhu družici TROLL společnosti TRL Space vybavenou hyperspektrální kamerou. Česká inspekce životního prostředí bude data z kamery využívat jako první.
Komentovaný start rakety Falcon bude možné v úterý 14. 1. 2025 od 19:45 sledovat na YouTube kanáleportálu Kosmonautix.cz.
Družice TROLL je prvním českým satelitem svého druhu, její hyperspektrální kamera totiž dokáže snímat světlo v desítkách spektrálních pásem najednou. Každý bod obrazu obsahuje detailní informace o odraženém světle v různých vlnových délkách, což umožňuje ,,vidět" vlastnosti materiálů, které jsou pouhým okem nebo klasickými kamerami neviditelné ? například chemické složení nebo vlhkost. ,,Díky datům z hyperspektrální kamery získáme detailní a přesné informace, které nám pomohou v naší činnosti, zejména v oblasti nelegálního ukládání odpadů, poškození lesů či znečištění vodních toků. Budeme schopni lépe odhalovat a řešit protiprávní poškozování životního prostředí a aktivně monitorovat případné následky či plnění uložených nápravných opatření," vysvětluje ministr životního prostředí Petr Hladík.
Spolupráce ČIŽP s TRL Space, týmem TilSpec a společností Gisat je součástí projektu financovaném Technologickou agenturou České republiky a Ministerstvem životního prostředí, který vede tým z Katedry aplikované geoinformatiky a kartografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Tento tým má na starosti vývoj celé metodiky pro pořízení a zpracování dat z dálkového průzkumu Země. V rámci projektu inspekce pomáhá vytvářet scénáře použití dat z dálkového průzkumu Země v praxi. ,,Na základě dosavadních zkušeností a probíhajících kauz jsme vytipovali lokality, které jsou podle nás vhodné pro monitoring v dlouhodobějším horizontu. Sledovat bychom chtěli např. termickou aktivitu na skládkách, odlesňování nebo změny v terénu způsobené navážením zemin nebo odpadů," upřesňuje ředitel ČIŽP Petr Bejček.
ČIŽP v současné době při své kontrolní činnosti využívá řadu moderních metod pro získání a analýzu dat, jako jsou bezpilotní letecké systémy, geografické informační systémy nebo dálkový průzkum Země. Hyperspektrální kamera tak doplní paletu technologií, které inspektorům umožňují provádět přesnější a efektivnější kontroly a rychleji reagovat na ekologické incidenty.