Nizozemský soud nařídil vládě větší starost o životní prostředí
Nizozemský soud nařídil vládě větší starost o životní prostředí, stát podle něj činí příliš málo proti poškozování přírody dusíkatými emisemi. Přísnější pravidla tak hrozí především zemědělcům, upozornila agentura DPA. Civilní soud v Haagu tak dal za pravdu žalující organizaci Greenpeace. Dnešní rozsudek je podle DPA výbušný i politicky.
Nizozemská vláda podle něj musí zajistit, aby škodlivé emise dusíkatých sloučenin v nejméně polovině chráněných přírodních oblastí byly do roku 2030 sníženy tak výrazně, že nebudou překračovat přípustný limit. Rozsudek může mít podle agentury vážné důsledky pro nizozemský intenzivní chov hovězího dobytka a je ranou pro pravicovou vládní koalici.
Součástí koaliční vlády je od loňska i populistická protestní agrární strana BBB, která rázně odmítá kroky jako je právě redukce početního stavu skotu.
Na verdikt reagovaly s pobouřením zemědělské svazy i pravicové strany. Pravicový populista a předseda největší nizozemské vládní Strany pro svobodu (PVV) Geert Wilders přísnější podmínky odmítá. Nizozemsko podle něj potřebuje naopak uvolnění pravidel ohledně emisí.
Zklamání vyjádřila i nizozemská ministryně zemědělství Marije Wiersmaová, která oznámila, že rozsudek důkladně prozkoumá a zvažuje, že proti němu podá odvolání. Agrární svazy varovaly před katastrofálními důsledky pro zemědělce.
Ochránci životního prostředí naopak rozhodnutí soudu uvítali a vyzvali vládu k rychlému konání. Greenpeace hovoří o "svátku pro přírodu".
Soud upozornil, že nizozemská vláda porušuje své vlastní zákony. Pokud nebudou do roku 2030 dodrženy zákonem stanovené cíle, hrozí státu peněžní pokuta ve výši deset milionů eur (přes 250 milionů korun). Stát argumentuje, že přísnější opatření jsou neproveditelná a že by měla dalekosáhlé hospodářské následky.
Už několik let se v Nizozemsku zhoršuje stav chráněných oblastí kvůli působení dusíkatých sloučenin, poznamenala DPA. Hlavní příčinou je chov dobytka a amoniak. Zvažovaná opatření dosud ztroskotala na silném odporu zemědělců, kteří loni uspořádali několik velkých protestů, jejichž součástí byly i blokády dálnic.