Účelem Dne nulových emisí je dát naší planetě každý rok alespoň na jeden den pauzu od fosilních paliv a všeho, co se vypouští do ovzduší. To zahrnuje skleníkové plyny, znečišťující látky, mikročástice a další emise, které poškozují naši planetu.
21. září je Dnem nulových emisí
Začalo to v roce 2008, kdy zakladatel Ken Wallace spustil webovou stránku v Novém Skotsku v Kanadě, která vyzývá k tomu, aby se 21. září stal dnem, kdy se nespotřebovávají žádná fosilní paliva. Od té doby se myšlenka Zero Emissions Day šíří po celém světě.
A co můžeš udělat ty?
Vyber si jízdu na kole, procházku nebo jízdu veřejnou dopravou. Naplánuj si jídlo bez vaření. Vypni napájení, tím se alespoň na jeden den vyhneš používání elektřiny. Vyhýbej se také jednorázovým plastům, kupuj jen věci, které skutečně potřebuješ, najdi způsob, jak věci znovu opravit nebo recyklovat, zbytky potravin dávej do kompostu a řádně recykluj jakýkoli plast, papír, sklo a kov.
Každý z nás může začít malými kroky, které přispějí ke zlepšení života na naší planetě.
Nejen Den nulových emisí
Dalších více než 250 dnů a svátků týkajících-se životního prostředí, včetně podrobnějších informací o nich, najdete v EKOkalendáři spolku Ukliďme Česko. A jako bonus i 365 EKOtipů na každý den...